▼
▼
неделя, 20 декември 2009 г.
Ретрограден Меркурий
От 26 декември, 2009 до 15 януари, 2010 г. планетата Меркурий е ретроградна
Според астрологията ретрограден Меркурий означава:
- отлагане на нещата
- енергията е по-разпиляна
- конфузни ситуатции и гафове
- отлагания и промени при подписването на важни договори
- проблеми с комуникациите, компютрите и сателитите
- проблеми с колата, транспортни неуредици
- промяна в плановете
- закъснели полети при пътуване, промяна в резервациите
- неподходящо време за пътуване и туризъм
- проблеми със съседи и околната среда
- проблеми с комуналните услуги (спиране на ток, вода, парно, телефон...)
- загубване на багаж...
Да се внимава:
- какво говорим и как се изразяваме
- най-важното е да се внимава при подписването на важни договори!!!
- да не се ходи на лекар - диагнозата може да се окаже погрешна.
- да не се обещава - после може да не изпълниш обещаното.
Полезно е:
- вътрешен диалог, преосмисляне на себе си и положението ни в живота
- повече медитация
- време за повече почивки
- срещи със стари и добри приятели
- повече внимание към детайлите
- да бъдем по-търпеливи и последователни
- вниманието ни да е насочено към незавършена работа и проекти
- редактиране на книга/статия
- слушане на музика
- чистене на къща и др.
Ани Пешева
събота, 5 декември 2009 г.
Храненето през зимата
Не е случайно, че през есенно-зимния сезон винаги има бум на настинки, грипни и други вирусни епидемии. През студените зимни месеци енергията потъва в най-дълбоките недра на тялото - костите и най-вътрешните части на органите. За да можем да противостоим на външните атаки на вирусите и другите патогенни фактори, ни е нужна силна имунна система.
Според чигун и китайската медицина укрепването на имунната система на тялото се постига чрез набиране на чиста жизнена енергия посредством трениране на чигун, както и чрез храни и билки, които имат свойствата да подхранват и тонизират енергията и кръвта и да стимулират кръвообрaщението.
Може да се каже, че зимата е най-подходящото време за приемане на тоници и имуностимулатори. Такова общоукрепващо действие притежават най-вече корените и семената на растенията, в които са се кондензирали множество ценни хранителни съставки. В тази категория особено полезни са червено цвекло, целина, орехи и други ядки, корени от женшен, клинавиче, салвия (градински чай), плодчета от мерджан (лиций) и шизандра (китайски лимонник), подправки като куркума и сминдух.
От друга страна, с тониците не бива да се прекалява, защото те могат да предизвикат вътрешна горещина в организма. Хубаво е да се приемат умерено, в зависимост от индивидуалното състояние на човека. Защото ако усещаме вътрешна горещина, сухота в гърлото и устата, ако имаме грип или възпаления, тогава тониците не се използват, а се прилагат билки и храни, които оказват антивирусно, противовъзпалително и охлаждащо действие.
Според теорията за петте елемента, зимата съответства на елемента Вода. В човешкото тяло, този елемент е тясно свързан с бъбреците и пикочния мехур, които функции отговарят за поддържането на водния баланс в организма. Храните със солен вкус притежават пряка връзка с бъбреците, адреналните жлези и пикочния мехур и в умерено количество те регулират баланса на течностите в организма. Ако обаче прекаляваме със солта и солените храни, е възможно да се стигне до обратния ефект - претоварване на бъбреците. Съответно се появява задържане на течности в тялото, образуване на отоци, покачване на кръвното налягане, нарушаване дейността на сърцето и кръвоносната система. Ето защо, великият китайски лекар и чигунист Сун Съмяо от династия Тан пише: "През 73-те дни на зимата трябва да се намaлят солените храни и да се увеличат билките и храните с горчив вкус, за да се подхранва сърцето".
През зимния период енергията на бъбреците е в своята най-висока активност и те по-лесно от другите органи възстановяват своя баланс. Същевременно, функциите на сърцето (елемент Огън) могат да бъдат отслабени от нарастващата сила на бъбреците (Водата). C други думи, изобилието на Вода предизвиква отслабване на Огъня, защото според теорията за взаимовръзките и разрушаващия цикъл между елементите, Водата разрушава Огъня. Ето защо, през зимата са характерни сърдечна недостатъчност и отслабване на кръвообращението.
За да регулираме тези състояния, е важно да се стимулира сърдечно-съдовата система с горчиви храни. Те прочистват кръвта от лошия холестерол и токсичните вещества. Тъкмо сега, когато сърцето и кръвта се нуждаят от специални грижи за поддържане на функциите им през студените зимни месеци, са много подходящи топли отвари от корени от салвия, клинавиче, китайска ангелика (дан гуей, още позната като китайска пищялка), запарки и чайове от китайския плод лонган (драконово око), плодчета от мерджан, хинап и фурми, супи и каши от черен ориз, елда или овесени ядки. Червеното цвекло, целината, кайсията и кайсиевите ядки, фъстъците (с червената им външна ципа), прасковите, грейпфрутите, подправките куркума, розмарин и сминдух също укрепват сърцето и активизират потока на кръвта.
Всичките тези билки и храни са полезни и при хора с отслабнали или по-застарели организми, а също и за възстановяване след продължително боледуване, след операция, при слаба имунна защита и психични проблеми, неврастения и страхова невроза.
Сърцето и бъбреците трябва да са в хармонични отношения: нито водата на бъбреците да намали огъня на сърцето, нито пък огъня на сърцето да изсуши и изхаби телесните течности на бъбреците.
Ани Пешева
Академия Ханлин
Даоси Ин и Ян
Преди 4 години в Пекин се срещнах с двама даоси, специалисти по китайска астрология и метафизика. Единият беше облечен изцяло в бели дрехи, а другият - в черни. Досущ като Ин и Ян! Двамата обикалят различни краища на Китай и се занимават с изследвания по китайска астрология и фън шуей.
Даосът, който е в бяло всъщност е албинос. Затова и косата му е бяла, иначе не е толкова стар, колкото изглежда. Рядко е да видиш китаец-албинос, плюс това и даос... Той разговаряше и се проявяваше в изключително "Янски" стил и беше доста екстровертен. За разлика от него, даосът в черните дрехи беше Ински тип личност и много интровертен и дълбок.
С двамата обменихме някои интересни идеи относно китайската астрология и Идзин ("Книгата на промените").
вторник, 1 декември 2009 г.
МЕРДЖАН - билката на дълголетието - ЛИЦИЙ, ГОДЖИ БЕРИ
други имена: лиций, лициум, гоу чи дзъ, императорски плодчета, годжи бери
латинско название: Lycium chinensis, Lycium barbarum L.
названия на руски език: дереза, лиций, лициум
названия на английски език: wolfberry, lycium, matrimony vine fruit, gou qi zi, desert thorn, squawberry.
Ето още информация за билката:
Мерджанът, известен още като лиций, е дългогодишен храст с малки червени плодове и жълти бъбрековидни семенца. Плодовете му са най-ценената част в медицината, въпреки че цялото растение е лечебно. Храстът е с много здрави корени и може да вирее по няколкостотин години, като издържа на всякакви тепмературни условия и няма предпочитания към климата и почвата. Среща се и из България в населените места и по планините до 1200 м надморска височина.
Лечебните свойства на билката са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга "Трактат за билките и техните свойства" ("Яо син лун") отделя специално внимание на мерджана, и пише, че плодовете му "възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите". В друга класическа китайска книга "Билки и хранолечение" ("Шъ ляо бън цао") се казва, че мерджанът "укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие." Поетът Лю Юйси от династия Тан (618-907) възхвалява чудните ефекти на билката в поема за мерджана. В нея пише, че дори водата от кладенец в близост до растението може да помогне на хората да постигнат дълголетие.
Един от най-известните лекари и фитотерапевти в историята на Китай, Ли Шъджън, в знаменития си труд "Основи на Фармакопедията" ("Бън цао Ган му") от 1578 г. споменава, че жителите на село Нанчю имат навика да ядат плодове от мерджан и почти всички са дълголетници.
Всъщност, мерджанът допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от мерджан, за да изглеждат по-млади и по-красиви. Мъжете пък са използвали мерджана за засилване на половите сили. Не случайно в Китай има поговорка: "Който отива на командировка далеч от къщи, да не взима мерджан със себе си."
Плодовете на мерджана са богати на различни полезни съставки, между които 18 вида аминокиселини, 21 минерала, 29 вида мастни киселини, провитамин А (колкото в морковите), витамин С (колкото в портокалите), витамин В (особено богат на ниацин и бетаин), полизахариди и др.
Мерджанът се продава в китайските магазини и в някои аптеки. В сушена форма прилича на стафиди с червен цвят. Използва се често като храна в китайската кухня, като се прибавя към най-различни видове задушени, пържени и печени ястия от зеленчуци, месо, морски продукти, към супи, каши, чайове, отвари, сладки и др. Около 10-15 плодчета от мерджан се измиват и се готвят заедно с другите храни. Може да се консумират и направо като стафиди. Прекаленото му използване (повече от една шепа на ден) може да предизвика разстройство или силна горещина в тялото.
Плодовете на мерджана притежават топла янска енергия и сладък вкус и влизат в меридианите на черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Според китайската медицина и хранолечение, мерджанът е тоник за кръвта и енергията и лекува следните болести и състояния:
- недостиг на енергия и кръв
- слабо зрение и очни заболявания
- умора, отпадналост
- главоболие
- високо кръвно налягане
- диабет
- висок холестерол в кръвта
- шум в ушите
- неврастения
- хроничен хепатит
- анемия
- безсъние
- слаба имунна система
- бъбречна недостатъчност
- импотентност, полово безсилие
- фригидност, стерилитет
- сперматорея
- остеопороза
- атеросклероза
- болки в кръста и коленете
- ракови болести
- преждевременно остаряване
През последните години много китайски и западни учени съобщават, че мерджанът има свойствата да укрепва имунната система на организма, да се справя с преумората, подобрява зрението, укрепва черния дроб, понижава кръвната захар, регулира кръвното налягане, предпазва и лекува туморни образувания, регулира твърдия алкохол в жлъчката.
Лабораторните изследвания показват, че мерджанът увеличава белите кръвни телца в организма, презпазва клетките от остаряване, способства саморегулиращите функции на ДНА и помага на остарелите и болните клетки да се трансформират и по този начин да се възстанови нормалното здраво състояние на клетките.
Японски учени са доказали, че полизахаридите в мерджана спират растежа на раковите клетки и съдържат вещества, които предпазват клетките от мутация. Съдържанието на полизахариди в мерджана варира между 7 и 13%, а общото съдържание на захар - между 22 и 42%.
Мерджанът значително помага при рак на черния дроб. Това е така, защото полизахаридите в мерджана имат способността да понижават окисляванетно на мазните вещества в клетките на черния дроб. Неслучайно китайските лекари казват, че мерджанът е най-доброто лекарство за тонизиране на бъбреците и черния дроб.
Освен сушен, в Китай продават мерджана още и под формата на сок, вино, ракия, оцет и др.
Още информация за мерджана вижте тук:
Още за билката мерджан (лиций)
Китайски дълголетник живял 256 години
Ани Пешева
Академия Ханлин
латинско название: Lycium chinensis, Lycium barbarum L.
названия на руски език: дереза, лиций, лициум
названия на английски език: wolfberry, lycium, matrimony vine fruit, gou qi zi, desert thorn, squawberry.
Най-подробна информация за мерджана
ще намерите в книгата на Джао Ан "36 билки за здраве":
ще намерите в книгата на Джао Ан "36 билки за здраве":
Ето още информация за билката:
Мерджанът, известен още като лиций, е дългогодишен храст с малки червени плодове и жълти бъбрековидни семенца. Плодовете му са най-ценената част в медицината, въпреки че цялото растение е лечебно. Храстът е с много здрави корени и може да вирее по няколкостотин години, като издържа на всякакви тепмературни условия и няма предпочитания към климата и почвата. Среща се и из България в населените места и по планините до 1200 м надморска височина.
Лечебните свойства на билката са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга "Трактат за билките и техните свойства" ("Яо син лун") отделя специално внимание на мерджана, и пише, че плодовете му "възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите". В друга класическа китайска книга "Билки и хранолечение" ("Шъ ляо бън цао") се казва, че мерджанът "укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие." Поетът Лю Юйси от династия Тан (618-907) възхвалява чудните ефекти на билката в поема за мерджана. В нея пише, че дори водата от кладенец в близост до растението може да помогне на хората да постигнат дълголетие.
Един от най-известните лекари и фитотерапевти в историята на Китай, Ли Шъджън, в знаменития си труд "Основи на Фармакопедията" ("Бън цао Ган му") от 1578 г. споменава, че жителите на село Нанчю имат навика да ядат плодове от мерджан и почти всички са дълголетници.
Всъщност, мерджанът допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от мерджан, за да изглеждат по-млади и по-красиви. Мъжете пък са използвали мерджана за засилване на половите сили. Не случайно в Китай има поговорка: "Който отива на командировка далеч от къщи, да не взима мерджан със себе си."
Плодовете на мерджана са богати на различни полезни съставки, между които 18 вида аминокиселини, 21 минерала, 29 вида мастни киселини, провитамин А (колкото в морковите), витамин С (колкото в портокалите), витамин В (особено богат на ниацин и бетаин), полизахариди и др.
Мерджанът се продава в китайските магазини и в някои аптеки. В сушена форма прилича на стафиди с червен цвят. Използва се често като храна в китайската кухня, като се прибавя към най-различни видове задушени, пържени и печени ястия от зеленчуци, месо, морски продукти, към супи, каши, чайове, отвари, сладки и др. Около 10-15 плодчета от мерджан се измиват и се готвят заедно с другите храни. Може да се консумират и направо като стафиди. Прекаленото му използване (повече от една шепа на ден) може да предизвика разстройство или силна горещина в тялото.
Плодовете на мерджана притежават топла янска енергия и сладък вкус и влизат в меридианите на черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Според китайската медицина и хранолечение, мерджанът е тоник за кръвта и енергията и лекува следните болести и състояния:
- недостиг на енергия и кръв
- слабо зрение и очни заболявания
- умора, отпадналост
- главоболие
- високо кръвно налягане
- диабет
- висок холестерол в кръвта
- шум в ушите
- неврастения
- хроничен хепатит
- анемия
- безсъние
- слаба имунна система
- бъбречна недостатъчност
- импотентност, полово безсилие
- фригидност, стерилитет
- сперматорея
- остеопороза
- атеросклероза
- болки в кръста и коленете
- ракови болести
- преждевременно остаряване
През последните години много китайски и западни учени съобщават, че мерджанът има свойствата да укрепва имунната система на организма, да се справя с преумората, подобрява зрението, укрепва черния дроб, понижава кръвната захар, регулира кръвното налягане, предпазва и лекува туморни образувания, регулира твърдия алкохол в жлъчката.
Лабораторните изследвания показват, че мерджанът увеличава белите кръвни телца в организма, презпазва клетките от остаряване, способства саморегулиращите функции на ДНА и помага на остарелите и болните клетки да се трансформират и по този начин да се възстанови нормалното здраво състояние на клетките.
Японски учени са доказали, че полизахаридите в мерджана спират растежа на раковите клетки и съдържат вещества, които предпазват клетките от мутация. Съдържанието на полизахариди в мерджана варира между 7 и 13%, а общото съдържание на захар - между 22 и 42%.
Мерджанът значително помага при рак на черния дроб. Това е така, защото полизахаридите в мерджана имат способността да понижават окисляванетно на мазните вещества в клетките на черния дроб. Неслучайно китайските лекари казват, че мерджанът е най-доброто лекарство за тонизиране на бъбреците и черния дроб.
Освен сушен, в Китай продават мерджана още и под формата на сок, вино, ракия, оцет и др.
Още информация за мерджана вижте тук:
Още за билката мерджан (лиций)
Китайски дълголетник живял 256 години
Ани Пешева
Академия Ханлин