▼
▼
петък, 18 септември 2009 г.
Храненето през есента
В китайската наука за храненето смяната на годишните сезони представлява важен фактор, който е в пряка зависимост с нашето здраве.
Когато знаем как да адаптираме организма според промените в различните климатични условия (температура, влага и др.), според протичането на енергийните закономерности на сезоните и природните цикличнoсти, тогава ще можем да поддържаме едно сравнително добро здравословно състояние.
Разбира се, храненето е само част от цялостния подход към здравето. Защото за да бъдем здрави, трябва да си набавяме енергия не само по външни начини като хранене и билки, но също и с вътрешно трениране и набиране на жизнената енергия (например чрез трениране на чигун).
Есенният сезон може да се раздели на 2 основни периода: 1. ранна есен (или циганско лято), когато от топло лятно време се преминава към захлаждане на температурите; 2. късна есен, която представлява процес на подготовка към зимата и се характеризира със силно застудияване на времето.
Периодът на късното лято и ранната есен (септември и началото на октомври) е изключително важен за храносмилателната ни система. Според чигун и китайската медицина това е времето, през което стомахът и далакът се нуждаят от специални грижи и внимание. Дори и при най-леките захлаждания може лесно да се простудим и да разстроим функциите на тези два органа.
При поемането на студени течности, а също и прекаляването с храни, които притежават студена Ин енергия или сурови храни, се стига до нахлуване на студ в стомаха и отслабване на енергията на далака. Това може да бъде предизвикано и от недостатъчно обличане с по-топли дрехи през есента, когато постепенно и често незабелязано температурите се понижават и времето застудиява. Всичко това води до стомашно-чревни разстройства, гастрит, ентероколит и други болести и неразположения.
По принцип стомахът обича да му е топло и ако го изложим на изстиване и студени храни и напитки, се нарушават неговите функции. Това води до болки и подуване на стомаха и корема, задържане на храна и др. дисфункции на храносмилателната система.
Същевременно, при нахлуването на студ в далака поради простудяване на организма и неправилно хранене, се изхабява янската енергия на далака. При недостиг на Ян и на топлина, енергията на далака вместо да се движи нагоре и да помага на стомаха в процеса на храносмилане, тя започва да се движи надолу, което води до разстройство, изпадане на някои органи, изхабяване и недостиг на жизнена енергия и обедняване на компоненти в кръвта.
Ето защо през есенния сезон особено важно е да тонизираме храносмилателната система с топли и укрепващи храни, които са предимно със сладък и ароматен вкус и директно благоприятстват далака и стомаха. Това са моркови, тиква, кестени, зърнени храни, броколи, карфиол, авокадо, круши, ябълки, грозде, банани, мушмули, мед.
Особено полезно и стимулиращо въздействие оказват различните видове каши и супи, приготвени от зърнени храни: оризова каша, каша от овесени ядки, белено просо, елда, царевична каша и др. Всички знаем, че оризовата супа или каша лекува стомаха и помага при разстройство. Овесените ядки и елдата укрепват янската енергия на далака, а просото и царевичната каша регулират храносмилането и тонизират и прочистват кръвта.
Китайците са си изградили много полезен навик: почти всеки ден използват в храната си най-различни каши. Статистиката показва, че в Китай процентът на страдащите от язва и стомашно-чревни заболявания е много по-нисък в сравнение с този при другите народи. Това се дължи именно благодарение на правилните хранителни навици на китайците, които освен другите разнообразни храни и балансиран начин на приготвянето им, включват и честата употреба на топли каши и супи.
Кашите са лека по форма храна, хем лесна за смилане, хем благоприятна за стомаха и далака.
Периодът на златната и късната есен (октомври - началото на ноември) е време за тонизиране на организма и подготовка за зимата. Трябва да укрепим защитните ни сили, за да може да се предпазим от есенните грипни епидемии, настинки и вируси, които се опитват да ни атакуват.
Белите дробове са най-пряко свързани с външната среда чрез носа и дихателните пътища. Това означава, че те са лесно уязвими от външни патогенни фактори - студ, вятър, вируси... Затова не случайно в китайската медицина наричат белите дробове "нежен орган".
За да засилим функциите на белите дробове се използват храни с остър и пикантен вкус, такива като лук, чесън, ряпа, репички, чушки и др., а също и билки с тонизиращо и общоукрепващо действие, които влизат в меридианите на белите дробове и далака - корен от женшен, корен от клинавиче, плод от мерджан, хинап (жожоба), кедрови ядки, кестени и др.
Важно е да се обръща внимание и на есенния климат. Ако времето е сухо, тогава организмът трябва да се овлажнява с храни, които създават течности. Белите дробове обичат да се овлажняват с ряпа, моркови, тиква, гъби (особено китайски гъби "бели ушички" и праханка), сусам, тахан, орехи, соеви продукти, бял боб, хинап (жожоба), банани. Ако пък времето е влажно и често вали дъжд, тогава можем да се регулираме с повече пикантни подправки и храни с остър и лют вкус, да наблегнем на различните видове ядки, на лука и чесъна.
Ани
Няма коментари:
Публикуване на коментар