▼
▼
неделя, 20 декември 2009 г.
Ретрограден Меркурий
От 26 декември, 2009 до 15 януари, 2010 г. планетата Меркурий е ретроградна
Според астрологията ретрограден Меркурий означава:
- отлагане на нещата
- енергията е по-разпиляна
- конфузни ситуатции и гафове
- отлагания и промени при подписването на важни договори
- проблеми с комуникациите, компютрите и сателитите
- проблеми с колата, транспортни неуредици
- промяна в плановете
- закъснели полети при пътуване, промяна в резервациите
- неподходящо време за пътуване и туризъм
- проблеми със съседи и околната среда
- проблеми с комуналните услуги (спиране на ток, вода, парно, телефон...)
- загубване на багаж...
Да се внимава:
- какво говорим и как се изразяваме
- най-важното е да се внимава при подписването на важни договори!!!
- да не се ходи на лекар - диагнозата може да се окаже погрешна.
- да не се обещава - после може да не изпълниш обещаното.
Полезно е:
- вътрешен диалог, преосмисляне на себе си и положението ни в живота
- повече медитация
- време за повече почивки
- срещи със стари и добри приятели
- повече внимание към детайлите
- да бъдем по-търпеливи и последователни
- вниманието ни да е насочено към незавършена работа и проекти
- редактиране на книга/статия
- слушане на музика
- чистене на къща и др.
Ани Пешева
събота, 5 декември 2009 г.
Храненето през зимата
Не е случайно, че през есенно-зимния сезон винаги има бум на настинки, грипни и други вирусни епидемии. През студените зимни месеци енергията потъва в най-дълбоките недра на тялото - костите и най-вътрешните части на органите. За да можем да противостоим на външните атаки на вирусите и другите патогенни фактори, ни е нужна силна имунна система.
Според чигун и китайската медицина укрепването на имунната система на тялото се постига чрез набиране на чиста жизнена енергия посредством трениране на чигун, както и чрез храни и билки, които имат свойствата да подхранват и тонизират енергията и кръвта и да стимулират кръвообрaщението.
Може да се каже, че зимата е най-подходящото време за приемане на тоници и имуностимулатори. Такова общоукрепващо действие притежават най-вече корените и семената на растенията, в които са се кондензирали множество ценни хранителни съставки. В тази категория особено полезни са червено цвекло, целина, орехи и други ядки, корени от женшен, клинавиче, салвия (градински чай), плодчета от мерджан (лиций) и шизандра (китайски лимонник), подправки като куркума и сминдух.
От друга страна, с тониците не бива да се прекалява, защото те могат да предизвикат вътрешна горещина в организма. Хубаво е да се приемат умерено, в зависимост от индивидуалното състояние на човека. Защото ако усещаме вътрешна горещина, сухота в гърлото и устата, ако имаме грип или възпаления, тогава тониците не се използват, а се прилагат билки и храни, които оказват антивирусно, противовъзпалително и охлаждащо действие.
Според теорията за петте елемента, зимата съответства на елемента Вода. В човешкото тяло, този елемент е тясно свързан с бъбреците и пикочния мехур, които функции отговарят за поддържането на водния баланс в организма. Храните със солен вкус притежават пряка връзка с бъбреците, адреналните жлези и пикочния мехур и в умерено количество те регулират баланса на течностите в организма. Ако обаче прекаляваме със солта и солените храни, е възможно да се стигне до обратния ефект - претоварване на бъбреците. Съответно се появява задържане на течности в тялото, образуване на отоци, покачване на кръвното налягане, нарушаване дейността на сърцето и кръвоносната система. Ето защо, великият китайски лекар и чигунист Сун Съмяо от династия Тан пише: "През 73-те дни на зимата трябва да се намaлят солените храни и да се увеличат билките и храните с горчив вкус, за да се подхранва сърцето".
През зимния период енергията на бъбреците е в своята най-висока активност и те по-лесно от другите органи възстановяват своя баланс. Същевременно, функциите на сърцето (елемент Огън) могат да бъдат отслабени от нарастващата сила на бъбреците (Водата). C други думи, изобилието на Вода предизвиква отслабване на Огъня, защото според теорията за взаимовръзките и разрушаващия цикъл между елементите, Водата разрушава Огъня. Ето защо, през зимата са характерни сърдечна недостатъчност и отслабване на кръвообращението.
За да регулираме тези състояния, е важно да се стимулира сърдечно-съдовата система с горчиви храни. Те прочистват кръвта от лошия холестерол и токсичните вещества. Тъкмо сега, когато сърцето и кръвта се нуждаят от специални грижи за поддържане на функциите им през студените зимни месеци, са много подходящи топли отвари от корени от салвия, клинавиче, китайска ангелика (дан гуей, още позната като китайска пищялка), запарки и чайове от китайския плод лонган (драконово око), плодчета от мерджан, хинап и фурми, супи и каши от черен ориз, елда или овесени ядки. Червеното цвекло, целината, кайсията и кайсиевите ядки, фъстъците (с червената им външна ципа), прасковите, грейпфрутите, подправките куркума, розмарин и сминдух също укрепват сърцето и активизират потока на кръвта.
Всичките тези билки и храни са полезни и при хора с отслабнали или по-застарели организми, а също и за възстановяване след продължително боледуване, след операция, при слаба имунна защита и психични проблеми, неврастения и страхова невроза.
Сърцето и бъбреците трябва да са в хармонични отношения: нито водата на бъбреците да намали огъня на сърцето, нито пък огъня на сърцето да изсуши и изхаби телесните течности на бъбреците.
Ани Пешева
Академия Ханлин
Даоси Ин и Ян
Преди 4 години в Пекин се срещнах с двама даоси, специалисти по китайска астрология и метафизика. Единият беше облечен изцяло в бели дрехи, а другият - в черни. Досущ като Ин и Ян! Двамата обикалят различни краища на Китай и се занимават с изследвания по китайска астрология и фън шуей.
Даосът, който е в бяло всъщност е албинос. Затова и косата му е бяла, иначе не е толкова стар, колкото изглежда. Рядко е да видиш китаец-албинос, плюс това и даос... Той разговаряше и се проявяваше в изключително "Янски" стил и беше доста екстровертен. За разлика от него, даосът в черните дрехи беше Ински тип личност и много интровертен и дълбок.
С двамата обменихме някои интересни идеи относно китайската астрология и Идзин ("Книгата на промените").
вторник, 1 декември 2009 г.
МЕРДЖАН - билката на дълголетието - ЛИЦИЙ, ГОДЖИ БЕРИ
други имена: лиций, лициум, гоу чи дзъ, императорски плодчета, годжи бери
латинско название: Lycium chinensis, Lycium barbarum L.
названия на руски език: дереза, лиций, лициум
названия на английски език: wolfberry, lycium, matrimony vine fruit, gou qi zi, desert thorn, squawberry.
Ето още информация за билката:
Мерджанът, известен още като лиций, е дългогодишен храст с малки червени плодове и жълти бъбрековидни семенца. Плодовете му са най-ценената част в медицината, въпреки че цялото растение е лечебно. Храстът е с много здрави корени и може да вирее по няколкостотин години, като издържа на всякакви тепмературни условия и няма предпочитания към климата и почвата. Среща се и из България в населените места и по планините до 1200 м надморска височина.
Лечебните свойства на билката са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга "Трактат за билките и техните свойства" ("Яо син лун") отделя специално внимание на мерджана, и пише, че плодовете му "възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите". В друга класическа китайска книга "Билки и хранолечение" ("Шъ ляо бън цао") се казва, че мерджанът "укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие." Поетът Лю Юйси от династия Тан (618-907) възхвалява чудните ефекти на билката в поема за мерджана. В нея пише, че дори водата от кладенец в близост до растението може да помогне на хората да постигнат дълголетие.
Един от най-известните лекари и фитотерапевти в историята на Китай, Ли Шъджън, в знаменития си труд "Основи на Фармакопедията" ("Бън цао Ган му") от 1578 г. споменава, че жителите на село Нанчю имат навика да ядат плодове от мерджан и почти всички са дълголетници.
Всъщност, мерджанът допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от мерджан, за да изглеждат по-млади и по-красиви. Мъжете пък са използвали мерджана за засилване на половите сили. Не случайно в Китай има поговорка: "Който отива на командировка далеч от къщи, да не взима мерджан със себе си."
Плодовете на мерджана са богати на различни полезни съставки, между които 18 вида аминокиселини, 21 минерала, 29 вида мастни киселини, провитамин А (колкото в морковите), витамин С (колкото в портокалите), витамин В (особено богат на ниацин и бетаин), полизахариди и др.
Мерджанът се продава в китайските магазини и в някои аптеки. В сушена форма прилича на стафиди с червен цвят. Използва се често като храна в китайската кухня, като се прибавя към най-различни видове задушени, пържени и печени ястия от зеленчуци, месо, морски продукти, към супи, каши, чайове, отвари, сладки и др. Около 10-15 плодчета от мерджан се измиват и се готвят заедно с другите храни. Може да се консумират и направо като стафиди. Прекаленото му използване (повече от една шепа на ден) може да предизвика разстройство или силна горещина в тялото.
Плодовете на мерджана притежават топла янска енергия и сладък вкус и влизат в меридианите на черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Според китайската медицина и хранолечение, мерджанът е тоник за кръвта и енергията и лекува следните болести и състояния:
- недостиг на енергия и кръв
- слабо зрение и очни заболявания
- умора, отпадналост
- главоболие
- високо кръвно налягане
- диабет
- висок холестерол в кръвта
- шум в ушите
- неврастения
- хроничен хепатит
- анемия
- безсъние
- слаба имунна система
- бъбречна недостатъчност
- импотентност, полово безсилие
- фригидност, стерилитет
- сперматорея
- остеопороза
- атеросклероза
- болки в кръста и коленете
- ракови болести
- преждевременно остаряване
През последните години много китайски и западни учени съобщават, че мерджанът има свойствата да укрепва имунната система на организма, да се справя с преумората, подобрява зрението, укрепва черния дроб, понижава кръвната захар, регулира кръвното налягане, предпазва и лекува туморни образувания, регулира твърдия алкохол в жлъчката.
Лабораторните изследвания показват, че мерджанът увеличава белите кръвни телца в организма, презпазва клетките от остаряване, способства саморегулиращите функции на ДНА и помага на остарелите и болните клетки да се трансформират и по този начин да се възстанови нормалното здраво състояние на клетките.
Японски учени са доказали, че полизахаридите в мерджана спират растежа на раковите клетки и съдържат вещества, които предпазват клетките от мутация. Съдържанието на полизахариди в мерджана варира между 7 и 13%, а общото съдържание на захар - между 22 и 42%.
Мерджанът значително помага при рак на черния дроб. Това е така, защото полизахаридите в мерджана имат способността да понижават окисляванетно на мазните вещества в клетките на черния дроб. Неслучайно китайските лекари казват, че мерджанът е най-доброто лекарство за тонизиране на бъбреците и черния дроб.
Освен сушен, в Китай продават мерджана още и под формата на сок, вино, ракия, оцет и др.
Още информация за мерджана вижте тук:
Още за билката мерджан (лиций)
Китайски дълголетник живял 256 години
Ани Пешева
Академия Ханлин
латинско название: Lycium chinensis, Lycium barbarum L.
названия на руски език: дереза, лиций, лициум
названия на английски език: wolfberry, lycium, matrimony vine fruit, gou qi zi, desert thorn, squawberry.
Най-подробна информация за мерджана
ще намерите в книгата на Джао Ан "36 билки за здраве":
ще намерите в книгата на Джао Ан "36 билки за здраве":
Ето още информация за билката:
Мерджанът, известен още като лиций, е дългогодишен храст с малки червени плодове и жълти бъбрековидни семенца. Плодовете му са най-ценената част в медицината, въпреки че цялото растение е лечебно. Храстът е с много здрави корени и може да вирее по няколкостотин години, като издържа на всякакви тепмературни условия и няма предпочитания към климата и почвата. Среща се и из България в населените места и по планините до 1200 м надморска височина.
Лечебните свойства на билката са познати в Китай от хилядолетия. Древната медицинска книга "Трактат за билките и техните свойства" ("Яо син лун") отделя специално внимание на мерджана, и пише, че плодовете му "възвръщат запасите на телесните течности, успокояват духа, освежават и проясняват тена на кожата и укрепват очите". В друга класическа китайска книга "Билки и хранолечение" ("Шъ ляо бън цао") се казва, че мерджанът "укрепва мускулите и сухожилията, предпазва от настинки и води до дълголетие." Поетът Лю Юйси от династия Тан (618-907) възхвалява чудните ефекти на билката в поема за мерджана. В нея пише, че дори водата от кладенец в близост до растението може да помогне на хората да постигнат дълголетие.
Един от най-известните лекари и фитотерапевти в историята на Китай, Ли Шъджън, в знаменития си труд "Основи на Фармакопедията" ("Бън цао Ган му") от 1578 г. споменава, че жителите на село Нанчю имат навика да ядат плодове от мерджан и почти всички са дълголетници.
Всъщност, мерджанът допринася не само за дълголетие, но често е свързван и с красотата. В миналото девойките от знатните фамилии са пиели чай от мерджан, за да изглеждат по-млади и по-красиви. Мъжете пък са използвали мерджана за засилване на половите сили. Не случайно в Китай има поговорка: "Който отива на командировка далеч от къщи, да не взима мерджан със себе си."
Плодовете на мерджана са богати на различни полезни съставки, между които 18 вида аминокиселини, 21 минерала, 29 вида мастни киселини, провитамин А (колкото в морковите), витамин С (колкото в портокалите), витамин В (особено богат на ниацин и бетаин), полизахариди и др.
Мерджанът се продава в китайските магазини и в някои аптеки. В сушена форма прилича на стафиди с червен цвят. Използва се често като храна в китайската кухня, като се прибавя към най-различни видове задушени, пържени и печени ястия от зеленчуци, месо, морски продукти, към супи, каши, чайове, отвари, сладки и др. Около 10-15 плодчета от мерджан се измиват и се готвят заедно с другите храни. Може да се консумират и направо като стафиди. Прекаленото му използване (повече от една шепа на ден) може да предизвика разстройство или силна горещина в тялото.
Плодовете на мерджана притежават топла янска енергия и сладък вкус и влизат в меридианите на черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Според китайската медицина и хранолечение, мерджанът е тоник за кръвта и енергията и лекува следните болести и състояния:
- недостиг на енергия и кръв
- слабо зрение и очни заболявания
- умора, отпадналост
- главоболие
- високо кръвно налягане
- диабет
- висок холестерол в кръвта
- шум в ушите
- неврастения
- хроничен хепатит
- анемия
- безсъние
- слаба имунна система
- бъбречна недостатъчност
- импотентност, полово безсилие
- фригидност, стерилитет
- сперматорея
- остеопороза
- атеросклероза
- болки в кръста и коленете
- ракови болести
- преждевременно остаряване
През последните години много китайски и западни учени съобщават, че мерджанът има свойствата да укрепва имунната система на организма, да се справя с преумората, подобрява зрението, укрепва черния дроб, понижава кръвната захар, регулира кръвното налягане, предпазва и лекува туморни образувания, регулира твърдия алкохол в жлъчката.
Лабораторните изследвания показват, че мерджанът увеличава белите кръвни телца в организма, презпазва клетките от остаряване, способства саморегулиращите функции на ДНА и помага на остарелите и болните клетки да се трансформират и по този начин да се възстанови нормалното здраво състояние на клетките.
Японски учени са доказали, че полизахаридите в мерджана спират растежа на раковите клетки и съдържат вещества, които предпазват клетките от мутация. Съдържанието на полизахариди в мерджана варира между 7 и 13%, а общото съдържание на захар - между 22 и 42%.
Мерджанът значително помага при рак на черния дроб. Това е така, защото полизахаридите в мерджана имат способността да понижават окисляванетно на мазните вещества в клетките на черния дроб. Неслучайно китайските лекари казват, че мерджанът е най-доброто лекарство за тонизиране на бъбреците и черния дроб.
Освен сушен, в Китай продават мерджана още и под формата на сок, вино, ракия, оцет и др.
Още информация за мерджана вижте тук:
Още за билката мерджан (лиций)
Китайски дълголетник живял 256 години
Ани Пешева
Академия Ханлин
понеделник, 30 ноември 2009 г.
Фън шуей хумор
Имало един човек, който толкова вярвал във фън шуей, че за всичко се допитвал до майстор по фъншуей. Веднъж, както си седял и една стена рухнала върху него и го затиснала. Започнал да вика за помощ... Когато роднините му дошли, му рекли: "Не се тревожи, бъди търпелив! Ние ей сега ще отидем при майстора по фън шуей да го попитаме дали днес е благоприятен ден за прочистване и преместване на земята".
четвъртък, 19 ноември 2009 г.
Жабокът и девойката
Миналата година издадохме книгата "КИТАЙСКИ ВЪЛШЕБНИ ПРИКАЗКИ", преведени и съставени от майка ми, Мария Пешева. Истината е, че сборникът трябваше да включва и още една китайска приказка... Но тъй като видях, че преводът й е недовършен и не можах да открия къде е оригиналът на китайски, та я оставих на страна.
Но ето, че реших сега да я пусна тук, в блога, защото сюжетът е интересен. Ако някой иска, може да я довърши! Време е за творческо вдъхновение!
Ани
* * *
Жабокът и девойката, която бродирала цветя
Имало едно време двама стари и бедни съпрузи, които се препитавали с отглеждането на цветя и ги продавали на богаташа. Хората така и ги наричали – цветарите. А богаташът пък имал прекрасна дъщеря. Тя най-много от всичко обичала да бродира цветя и хората почнали да я наричат „Девойката, която бродирала цветя”.
В градината на цветарите растяли най-красиви и най-свежи цветя, а лотосите им били по-прекрасни от тези в залива. Рано сутрин мъжът откъсвал най-свежите цветя и ги отнасял на дъщерята на господаря. Привечер техният образ разцъфтявал върху плата, извезан от девойката: зелените листенца подпирали цвета, а той сякаш току-що бил разцъфнал. Ако го видел някой паун, нямало да посмее да разтвори гордо опашката си пред тази съвършена красота.
Цветарите обикнали девойката, а и тя много се привързала към тях. Ех, да можеше девойката да им стане снаха, да живее постоянно в дома им, ни би имало по-щастливи хора от цветарите! Но те само въздишали тежко и мъката прогонвала празните мечти: те си нямали ни син, ни дъщеря, сам-саменички си живеели в къщата. Ето защо всеки ден те избирали за девойката най-красивите цветя – така давали израз на чувствата си към нея.
Някога те се молели на небето да им подари син, но годините минавали една след друга, а мечтата им не се осъществявала. Един ден минал беловлас странник и им рекъл:
– Тази вечер оставете на пътя един меден таз, покрит с бамбукова кошница. Небесният княз е трогнат от молбите ви и ще ви дари син.
Двамата взели веднага медния таз, излъскали го до блясък, покрили го с бамбуковата кошница и вечерта го оставили на пътя през портата. Не мигнали цяла нощ в очакване на сутринта.
А небесният княз свикал всички божества и твари в своя дворец и попитал:
– Кой иска да стане син на двамата цветари?
Никой не пожелал. Само зеленият жабок се обадил:
– Аз искам!
И небесният княз го изпратил долу на Земята.
Още не се било съвсем развиделило, когато двамата старци, едва сдържайки нетърпението си, отхлупили кошницата и видяла вътре зеления жабок. И нали знаели, че това е синът, който им изпратил Небесният княз, с радост го отнесли в къщи.
На другия ден имало панаир и цветарите взели малко пари от Девойката, дето бродирала цветя, за да купят подарък за сина си. Жабокът също поискал да отиде на панаира, но старецът казал:
– Не бива да идеш, сине, там има много хора и ще те стъпчат.
– Не ме е страх – отвърнал жабокът. – Пък и можете да ме сложите в една кошничка.
Старците се съгласили. Сложили го в кошничка и тримата се отправили към панаира.
А там продавали какво ли не! Щом видял цигулките, жабокът помолил:
– Купете ми цигулка!
– Но цигулката е по-голяма от тебе, няма да можеш да свириш.
– Ще мога.
И двамата старци му купили цигулка. Жабокът веднага засвирил като най-изкусен музикант. Минувачите чували мелодията, поглеждали в кошницата, виждали инструмента, но не виждали музиканта и много се чудели.
По-нататък продавали триструнни мандолини и жабокът поискал и мандолина. Купили му, разбира се.После видяли, че продават и арху – цигулка на две струни, както и флейта. Така в кошницата се събрали четири инструмента, които свирели едновременно чудни мелодии, а свирачите никакви не се виждали! Подир цветарите се събрала голяма тълпа хора, които ги следвали, захласнати от прекрасната музика.
Девойката, която бродирала цветя, в това време отивала на езерото, за да се изкъпе. Пътят й минавал покрай къщичката на цветарите. Тя отдалече чула музиката, която се разнасяла от къщичката на нейните приятели. Никога не била чувала такава прекрасна хармония от звуци и толкова чудни мелодии. Захласната, влязла вътре и видяла, че и на четирите инструмента свири един зелен жабок. Той й се сторил много мил.
Жабокът също погледнал девойката и видял, че тя е като току-що разцъфнал лотосов цвят, по-прекрасна от всички девойки на света и веднага се влюбил в нея. Щом девойката си отишла, жабокът рекъл на цветарите:
– Тази девойка е като феникс, долетял от белите облаци, сякаш е ясната луна, спуснала се от небесата в нашата колиба. Без нея не мога да бъда щастлив. Скъпи мамо и татко, идете да ми я поискате за жена!
Макар че думите на жабока изцяло се покривали с тяхната заветна мечта, старците помръкнали, защото знаели, че това е неосъществимо.
А жабокът продължил:
– Без нея не мога да живея!
Нямало какво да се прави, отишли старците до дома на богаташа, а не смеят да влязат вътре. Върнали се у дома при жабока:
– Откажи се от тази мисъл, сине! Това, което искаш, е невъзможно.
– Ами че вие дори не прекрачихте портата, откъде тогава знаете, че е невъзможно – възразил им жабокът.
Отново отишли те до къщата на богаташа, прекрачили прага, ала не смеели да отворят уста. Пак се върнали у дома.
– Сине, господарят отказва категорично.
– Ами, че вие дори уста не отворихте, как тогава той е отказал? – възразил им жабокът.
Нямало как, отново отишли в дома на богаташа, влезли вътре, седнали, а да говорят – пак не посмяли. Тогава богаташът ги запитал:
– Каквото има да питате – питайте!
– Почтени господарю, молим те да не се гневиш. Синът ни е обикнал твоята дъщеря и ни прати да му я поискаме за жена.
Богаташът се разсмял гръмогласно:
– Къде се е чула и видяла такава дързост?! Най-любимата ми дъщеря, Девойката, дето бродира цветя, би могла да стане ваша снаха само ако покриете със златни плочки пътя от нашата къща до вас, а отстрани на пътя се появят големи мангови дървета.
...
четвъртък, 12 ноември 2009 г.
Страхът от болести
"Страхът от болестите е предателство спрямо самият себе си, докато правилното отношение и позитивната психика отприщват защитните сили, заложени у всеки човек.
От една страна не трябва да се страхуваме, а от друга - не трябва да нехаем и да смятаме, че епидемиите нямат връзка с нас. Не бива нито да подценяваме епидемиите и болестите, нито пък да се шокираме и притесняваме излишно."
-- Ван Циенцюн
Академия Ханлин
четвъртък, 5 ноември 2009 г.
Китайски билки против свински грип
Днес получих имейл от моя добра приятелка, която пише:
"Във вестник Стандарт от 4.11.2009 г. на 8 стр. има статия с голямо заглавие "КИТАЙСКО ЧУДО ПРЕСИЧА ГРИПА - Хапчето лекува за 3 дни". Накратко цитирам:
"Нашенци луднаха по чудодеен китайски лек срещу свинския грип. От вчера не са спрели да ни питат за лекарството, а ние не знаем нищо за него, съобщиха аптекари пред "Стандарт". Оказа се, че в Китай са пуснали хапчета, които изправят болния на крака само за три дни...".
Имаш ли някаква информация по въпроса, защото ми се струва, че лекарството е изключително ефективно и дали може да са го внесли в китайските магазини в София?"
Поразрових се из китайското интернет пространство и открих информация за въпросния лек. Ето, тук превеждам рецептата и я споделям с всички вас:
* * *
На 30 октомври 2009 г. Пекинското управление по китайска медицина обяви ново китайско лекарство на билкова основа за предпазване и лечение на свински грип (АH1N1). Лекарството е известно под името "Рецепта № 2 за деца против грип" (ар тон чин ган ар хао фан) 儿童清感2号方.
Всъщност, тук не става въпрос за лекарство под формата на хапчета, а за рецепта от сушени билки, които може да се закупят от аптеките и после всеки сам трябва да си приготви в къщи. В Китай това е традиция и много хора разбират от изкуството на приготвяне на билковите отвари, съобразявайки се с изискванията на варене на различните билки. Някои билки се варят по-дълго време, а други се добавят по-средата или към края.
Ето и самата рецепта:
1. печен корен от ефедра (Ephedra sinica) ма хуан 炙麻黄 - 3 г
2. кайсиеви ядки (Prunus armeniaca) син жън 杏仁 - 6 г
3. суров гипс (Gypsum fibrosum) шън шъ гао 生石膏 - 15 г
4. анемарена (Anemarrhena asphodeloide) джъ му 知母 - 6 г
5. цвят от японски нокът (Lonicera Japonica) дзин ин хуа 金银花 - 10 г
6. корен от репей (Arctium lappa L.) ню бан дзъ 牛蒡子 - 6 г
7. джъдзянска фритилария (Fritillaria verticillata Willd.) джъ бей му 浙贝母 - 6 г
8. корен от скутелария (Scutellaria baicalensis Georgi) хуан чин 黄芩 - 9 г
9. стръкове от тръстика (Phragmites communis Trin.) лу гън 芦根 - 15 г
10. стръкове от едногодишен пелин (Artemisia annua) чин хао 青蒿 - 10 г
11. сладък корен (Glycyrriza Glabra L.) шън ган цао 生甘草 - 3 г
Начин на приготвяне:
Билките (с изключение на гипса и пелина) се накисват в студена вода за 30 минути в глинен или порцеланов съд за варене. Нивото на водата трябва да бъде 3-4 см над билките. В отделен съд първо се вари гипса за 15 минути. После отварата с гипса се прибавя към другите билки и всичко се вари в продължение на 20 минути. След това се добавят листата от пелин и всичко се вари още 10 минути. Пие се отварата след като се охлади малко.
Начин на използване:
Отварата е около 200 мл. Разделя се на две дози по 100 мл. При по-тежко болните се пие по 1 доза през 6 часа. За малки деца, под 7-годишна възраст дозата е наполовина.
Зам. директорът на Пекинското управление по китайска медицина г-н Ту Джътао твърди, че някои пациенти се излекуват само за един ден, докато при други пациенти е нужно да пият отварата в продължение на два или три дена. Обикновено до три дена спада температурата. Тази рецепта е добра за опазване на белите дробове.
Една отвара от новото лекарство се използва за 1 ден. Цената й е между 6 и 10 юана (между 1 долар и 1 евро). Разликата в цената се определя в различните аптеки, в зависимост от качеството на използваните билки. В една аптека може да предлагат ефедра от по-обикновено качество, а в друга аптека - от много по-високо качество. В Китай билките се определят според специални критерии: на кои места са расли, в кой сезон и кога точно са брани и т.н.
За съжаление не може да намерите всички съставки в китайските магазини в България, но може би само част от тях. За една билка съм сигурна, че я продават в малкия китайски магазин "МИНГ ЛОНГ" на ул. Цар Самуил 113 (до Женския пазар) - японски нокът. Миналият месец специално писах за нейното лечебно действие при грип: Японски нокът - важна билка против грип
А други четири билки се срещат в България - тръстика, пелин, сладък корен и репей. Но те не са достатъчни, за да се изпълни горепосочената рецепта.
Между другото, в Китай, Япония и някои други страни използват коренът от репей като храна и го продават в супермаркетите. Готви се като морковите. Защо това да не стане някой ден и в България!?
Що се отнася до сладкия корен, в българските билкови аптеки обикновено продават само стръкове от сладък корен, докато в китайската медицина използват най-вече корените му.
корен от ефедра (Ephedra sinica)
Влиза в меридианите на белите дробове и пикочния мехур. Лекува грип, настинка, главоболие, болести на белите дробове и др. Използването на ефедра трябва да бъде под лекарски контрол, защото води до странични ефекти - високо кръвно, сърцебиене и др.
Кайсиеви ядки Armeniaca vulgaris Lam.
Спират кашлицата, премахват патогенната влага, успокояват астма, смазват червата. Притежават противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Гипс Gypsum fibrosum
Влиза в меридианите на белите дробове и стомаха. Прочиства белите дробове, прочиства патогенната горещина, премахва отровите, спира болката.
Анемарена Anemarrhena asphodeloide
Влиза в меридианите на белите дробове, стомаха и бъбреците. Прочиства патогенната горещина, създава телесни течности, смазва сухотата. Използва се при лечение на вирусни грипни заболявания, висока температура, възпаления на дихателните органи, силна жажда.
Японски нокът Lonicera Japonica
Лекува фебрилни болести, прочиства горещината, отровите и възпаленията.
Корен от репей Arctium Lappa
Влиза в меридианите на белите дробове и стомаха. Прочиства патогенната горещина, премахва отрови, отпушва енергията в белите дробове, прогонва патогенния вятър. Лекува грип, болно гърло, мокра кашлица, кожни болести и др.
Фритилария Fritillaria verticillata
Влиза в меридианите на белите дробове и сърцето. Прочиства патогенната горещина, спира кашлицата, лекува пневмония.
Скутелария Scutellaria baicalensis Georgi
Влиза в меридианите на белите дробове, жлъчката, далака, стомаха, дебелото черво и тънкото черво. Прочиства патогенната горещина и отровите, лекува белите дробове, сваля високата температура, спира кашлицата.
Корен от тръстика Phragmites communis Trin.
Влиза в меридианите на белите дробове и стомаха. Прочиства патогенната горещина, лекува грип и фебрилни болести, създава телесни течности, утолява жаждата. Има диуретично действие.
Пелин Artemisia annua
Влиза в меридианите на черния дроб и жлъчката. Лекува грип, патогенна влага и горещина, възпаления, хепатит, мастит и др.
Сладък корен Glycyrriza Uralensis Fisch.G.Glabra L.
Влиза във всички 12 енергийни меридиана, но най-силно влияние има върху меридианите на белите дробове, сърцето, стомаха и далака. Прочиства патогенната горещина и отровите, регулира потока на енергията, регулира действието на другите билки, спира кашлицата и премахва патогенната слуз.
Ани Пешева
Академия Ханлин
събота, 31 октомври 2009 г.
24 стълба на слънчевите сезони
Наскоро в Пекин, близо до южната врата на Храма на Небето, бяха издигнати 24 стълба от бял камък, представляващи 24-те слънчеви сезона в китайския календар. Стълбовете са разделени на 4 групи по 6 стълба в съответствие с четирите годишни времена. Те представляват движението на Слънцето по небесната сфера от гледна точка на Земята. Всеки от 24-те слънчеви сезона заема по 15° от еклиптиката и се използват от китайския календар.
24-те слънчеви сезона се споменават за първи път в класическия трактат "Хуай Нан Дзъ", написан през 2 век пр.н.е., по времето на династия Хан в Китай.
Стълбът на слънчевия сезон "Начало на пролетта" Ли чун.
Ани Пешева
петък, 30 октомври 2009 г.
Нов филм за Шаолин с Джеки Чан
Тези дни в Китай започва снимането на нов филм за манастира Шаолин - "Новият Шаолин". В главните роли ще участват известните хонконгски актьори Джеки Чан и Анди Лау. Във филма ще има сцени, включващи 1000 истински биещи се шаолински монаси. Очаква се филмът да излезе на екраните в края на 2010 г.
Джеки Чан и игуменът на манастира Шаолин държат огромна ароматизираща пръчка в Манастира Шаолин, планината Суншан, Китай. 22.10.2009 г.
Chinadaily.com.cn
четвъртък, 29 октомври 2009 г.
Начало на зимата - ли дун
Настъпи най-точното и подходящо време в годината за тонизиране на организма - краят на есента и началото на зимата. Според чигун и китайската медицина, сега е моментът да взимаме храни и билки, които укрепват и тонизират енергията. Например - жен шен, корен от клинавиче (Астрагалус Мембранеоус, расте и в България), корен от салвия, плодчета от мерджан, сибирски женшен, корен от родиола и т.н. Но те трябва да се взимат по малко, да не се прекалява с тях, иначе ще се стигне до натрупване на вътрешна горещина в тялото.
На 7 ноември, китайския календар отбелязва настъпването на зимата. Тогава започва сезонът "НАЧАЛО НА ЗИМАТА" Ли дун 立冬 (в Китай годината се дели на 24 мини-сезона). На тази дата Слънцето се намира на 225° по еклиптиката.
В Китай казват, че денят, предшествуващ "Началото на зимата" (тази година това е 6 ноември) е дисхармоничен ден на сравнително по-рязка енергийна смяна от есен към зима и се смята за ден на раздяла, нестабилност, хаос и трудности. На този ден лесно стават катастрофи и инциденти, хората са психически неуравновесени, човек по-лесно се разболява, не е благоприятно на този ден да има полови контакти. Като цяло на 6 ноември трябва повече да внимаваме. Да се обличаме топло, да се пазим от настинки.
От друга страна, 7 ноември, в деня на НАЧАЛО НА ЗИМАТА, енергията в природата е много силна и е изключително полезен ден за медитация. Въобще 3 дена преди и след 7 ноември енергията в Пририодата се увеличава и активизира жизнените сили у човека. Важно е да се използва времето за повече медитация.
Традициите повеляват в деня на Началото на зимата да се ядат пелмени - едно от любимите ястия на всички китайци. Затова и съществува народния израз "В Началото на зимата да се тонизираме за зимата, да напълним празната уста" (ли дун бу дун, бу дзуей кон 立冬补冬,补嘴空).
Ето някои идеи за здравословен начин на живот през зимния период:
* През зимата се пазете от вятър и мъгла. В Китай има такъв израз:
"При вятър не се тренира,
при дъжд се тренира,
при мъгла не се тренира,
при сняг се тренира."
Тук се има предвид хората, които тренират и правят упражнения сутрин рано навън в паркове и градини (това е доста разпространено в Китай). Мъглата носи мръсотии и вируси, а зимният вятър е студен и човек лесно настива от него. Но лекият дъжд и снегът са благотворни, защото са богати на аерони и освежават.
* През зимата кръвното леко се увеличава и болните от хипертония трябва да взимат повече предпазни мерки. Забелязано е, че през зимата се увеличават болестите на сърцето, мозъка и кръвоносните съдове. Редовното трениране на мисловното упражнение по чигун, както и честото използване на подходящи храни за регулиране на дейността на сърцето, кръвта и енергията, ще
помогнат да се поддържа баланс в тялото.
* Полезно е през зимата да се прави баня на стъпалата. В Китай съществува поговорка: "Ако през зимата се мият стъпалата с топла вода, тогава дантиен ще бъде също затоплен". Въобще, ако температурата на стъпалата е под 22 градуса, се нарушава цялото кръвообращение и човек усеща дискомфорт. Затова трябва да се носят топли обувки и често да се прави топла баня на стъпалата. Както казват китайците: "Богатите пият билкови тоници, а бедните - често си мият стъпалата" 富人吃补药,穷人常洗脚.
* Зимата е важен сезон за хората с наднормено тегло - сега е време да контролират количеството на храната. За тях е важно да взимат по-лека храна. Особено вечерно време да намалят обема на храната. Иначе, лесно ще се напълнее през студеното време.
* Тонизирането на организма през зимата е инвеститция в здравето. Особено подходяши са мерджан (лициум), китайски лимонник, салвия(градински чай), жен шен, корен от клинавиче. Но това не означава всеки ден да взимаме голямо количество от тези продукти (ще се претонизираме!). Най-добре е 1-2 пъти седмично.
* Гледането на цветя у дома през зимата е особено благотворно за психиката. Цветята превръщат зимата в "малка пролет" у дома.
* Настроението и психиката през следващата година зависят от това как сме регулирали емоциите си през зимата. Затова е изключително важно да се поддържа здрава психика, положителни мисли и добро настроение.
Ани Пешева
Академия Ханлин
На 7 ноември, китайския календар отбелязва настъпването на зимата. Тогава започва сезонът "НАЧАЛО НА ЗИМАТА" Ли дун 立冬 (в Китай годината се дели на 24 мини-сезона). На тази дата Слънцето се намира на 225° по еклиптиката.
В Китай казват, че денят, предшествуващ "Началото на зимата" (тази година това е 6 ноември) е дисхармоничен ден на сравнително по-рязка енергийна смяна от есен към зима и се смята за ден на раздяла, нестабилност, хаос и трудности. На този ден лесно стават катастрофи и инциденти, хората са психически неуравновесени, човек по-лесно се разболява, не е благоприятно на този ден да има полови контакти. Като цяло на 6 ноември трябва повече да внимаваме. Да се обличаме топло, да се пазим от настинки.
От друга страна, 7 ноември, в деня на НАЧАЛО НА ЗИМАТА, енергията в природата е много силна и е изключително полезен ден за медитация. Въобще 3 дена преди и след 7 ноември енергията в Пририодата се увеличава и активизира жизнените сили у човека. Важно е да се използва времето за повече медитация.
Традициите повеляват в деня на Началото на зимата да се ядат пелмени - едно от любимите ястия на всички китайци. Затова и съществува народния израз "В Началото на зимата да се тонизираме за зимата, да напълним празната уста" (ли дун бу дун, бу дзуей кон 立冬补冬,补嘴空).
Ето някои идеи за здравословен начин на живот през зимния период:
* През зимата се пазете от вятър и мъгла. В Китай има такъв израз:
"При вятър не се тренира,
при дъжд се тренира,
при мъгла не се тренира,
при сняг се тренира."
Тук се има предвид хората, които тренират и правят упражнения сутрин рано навън в паркове и градини (това е доста разпространено в Китай). Мъглата носи мръсотии и вируси, а зимният вятър е студен и човек лесно настива от него. Но лекият дъжд и снегът са благотворни, защото са богати на аерони и освежават.
* През зимата кръвното леко се увеличава и болните от хипертония трябва да взимат повече предпазни мерки. Забелязано е, че през зимата се увеличават болестите на сърцето, мозъка и кръвоносните съдове. Редовното трениране на мисловното упражнение по чигун, както и честото използване на подходящи храни за регулиране на дейността на сърцето, кръвта и енергията, ще
помогнат да се поддържа баланс в тялото.
* Полезно е през зимата да се прави баня на стъпалата. В Китай съществува поговорка: "Ако през зимата се мият стъпалата с топла вода, тогава дантиен ще бъде също затоплен". Въобще, ако температурата на стъпалата е под 22 градуса, се нарушава цялото кръвообращение и човек усеща дискомфорт. Затова трябва да се носят топли обувки и често да се прави топла баня на стъпалата. Както казват китайците: "Богатите пият билкови тоници, а бедните - често си мият стъпалата" 富人吃补药,穷人常洗脚.
* Зимата е важен сезон за хората с наднормено тегло - сега е време да контролират количеството на храната. За тях е важно да взимат по-лека храна. Особено вечерно време да намалят обема на храната. Иначе, лесно ще се напълнее през студеното време.
* Тонизирането на организма през зимата е инвеститция в здравето. Особено подходяши са мерджан (лициум), китайски лимонник, салвия(градински чай), жен шен, корен от клинавиче. Но това не означава всеки ден да взимаме голямо количество от тези продукти (ще се претонизираме!). Най-добре е 1-2 пъти седмично.
* Гледането на цветя у дома през зимата е особено благотворно за психиката. Цветята превръщат зимата в "малка пролет" у дома.
* Настроението и психиката през следващата година зависят от това как сме регулирали емоциите си през зимата. Затова е изключително важно да се поддържа здрава психика, положителни мисли и добро настроение.
Ани Пешева
Академия Ханлин
неделя, 25 октомври 2009 г.
Император Йон Джън и астрологията
Император Йон Джън 雍正 (13.12.1678 – 8.10.1735) от династия Цин в Китай е имал голяма страст по отношение на китайската астрология (методът на 4-те стълба на съдбата) и гадаенето по Книгата на промените И Дзин.
Той често проверявал хороскопите по метода на 8-те йероглифа на неговите държавни чиновници и генерали. Анализирал какво е положението при техните индивидуални 10-годишни цикли и дали те са силна или слаба личност според хороскопа. Когато някой висш чиновник се разболеел, император Йон Джън правил астрологически изчисления, за да проследи как ще се развие болестта. Всички изчисления и хороскопи той извършвал сам.
Когато трябвало да вземе важно решение за назначаването на нови чиновници и генерали да отидат на важни мисии по различните краища на страната, той първо проверявал не техните заслуги, опитност и нива на познание, а се интересувал първо от техните 8 йероглифа (четирите стълба на съдбата): дали данните в хороскопите им са подходящи за дадената мисия, дали има наличие на стълкновение (опозиция)или съединение (съвпад) на знаци между техните хороскопи и географската посока на мисията; има ли знаци в астрологичните им карти, че въпросните личности могат да се разбунтуват срещу него; дали съществуват комбинации на знаци и хармонични аспекти между неговия хороскоп и този на чиновниците.
В историята на Китай по времето на всички династии в императорския двор е съществувал специален отдел на астролозите. Ала император Йон Джън е един от малкото императори, които лично са се занимавали с астрологични изследвания.
Император Йон Джън в даоски одежди (вдясно)
Annie Pecheva
Hanlin Academy
четвъртък, 8 октомври 2009 г.
Японски нокът - важна билка против грип
друго название: орлови нокти (трябва да се разграничава от друга билка - Астрагал - със същото название)
Научно название: Lonicera Japonica
Английско название: Honeysuckle
Китайско название: дзин ин хуа 金银花
Това е широкоизползвана билка в Китай за предпазване и лечение на грип и вируси.
Още преди 3000 години китайците са открили полезните й свойства. Научно доказано е, че японският нокът предпазва и лекува грип, пневмония, тумори, регулира кръвната захар, понижава телесната температура, опазва черния дроб, помага за отслабване. Лекува хроничен колит, остър нефрит, мастопатия, болести на горните дихателни пътища, болни сливици.
Японският нокът притежава сладък вкус и студена енергия. Влиза в меридианите на белите дробове и стомаха. Прочиства горещината и отровите, действа противомикробно и противовъзпалително.
Трактатът по фитотерапия „Шън нун бън цао дзин” я определя като висша и ценна билка.
В „Материя медика” китайският лекар Ли Шъджън пише: „Цветовете от нокът противодействат на всички отрови, затова могат да лекуват отравяния, разсейват застоя на кръв и активизират енергията и кръвта. Ако често се пие на запарка, може да излекува синдром на недостиг и да прогони патогенния вятър, а също и да удължи годините и живота”.
Прилага се като лекарство, чай, храна, напитка, козметичен продукт. Може да се приема често за предпазване от вируси и вредни бактерии.
Продава се в китайските магазини в сушен вид за чай.
А в Китай дори произвеждат готови напитки от японски нокът:
Дори правят лечебен оцет от японски нокът:
Едно от най-добрите качества вирее в околия Фънчю, провинция Хънан. Там се намира и най-голямата плантация на японски нокът в Китай и в света.
Ани Пешева
Академия Ханлин
сряда, 7 октомври 2009 г.
житен кръг във формата на Ин и Ян
събота, 3 октомври 2009 г.
Празникът на голямата луна
Днес е Празникът на средната есен (наричан още "Празникът на голямата луна" и "Лунният фестивал" - джун чю дзие 中秋节), широко честван в Китай и страните от Източна Азия. Той отбелязва пълнолунието, което се пада най-близко до есенното равноденствие и винаги се пада на 15 лунен ден, 8 лунен месец.
Според китайските традиции, на този ден е най-голямата и пълна луна през годината. Обаче, това схващане се дължи на чистото и ясно небе през есента в Китай, когато влажните частици във въздуха на лятото вече са изчезнали и сега луната изглежда много ясна и ярка.
Тук можете да прочетете повече информация за Празника на средната есен в Китай /на английски/:
Mid-Autumn Festival
В други части на света, специално това пълнолуние е познато като "Жътварска луна" (Harvest moon).
Често жътварската луна изглежда по-голяма и ярка или по-цветна от останалите пълнолуния. Тези ефекти са свързани със сезонните наклони на Земята. По-топлия цвят на луната малко след изгрева се дължи на лунната светлината, която минава през по-голямо количество атмосферни частици в сравнение с положението, когато луната е отгоре, високо на небосклона.
Според метода чигун, тези 1-2 дни около Празника на средната есен, както и всички останали пълнолуния и новолуния през годината, както и дните на перигей и апогей на луната, се смятат за много важно време за медитация и качествено набиране на енергия от природата.
Ани Пешева
петък, 25 септември 2009 г.
Иван Вазов и медитацията
Наскоро попаднах на едно стихотворение от Иван Вазов, в което той пише за състояние, подобно на медитацията. Дори той да не е имал познания за медитацията, все пак е достигнал по естествен начин до нея, като я е описал в стих:
ВЪВ ВСЕМИРА
В недрата на природата цветущи
душа ми тайни си копнежи носи.
Всяк звук и вид на тоя свят живущи
в мен дига спомени, мечти, въпроси.
И наште два живота дружно дишат,
природа моя знай, дели, тълкува,
във песните й тъгите ми въздишат,
във нейний шум сърце ми себе чува.
А има час – в забвенье пълно падам.
Изпитувам блаженство чудно, рядко:
не чувствувам, не мисля и не страдам
и цял във нея се поглъщам сладко.
Аз дъхам с нейний дроб, размесен,
В живота й, разсеян из ефира,
и ставам дъх, луча, звук, струя, песен,
и дишам с битието на всемира.
Иван Вазов
Юни 1899
* Между другото, в Китай още от древността много поети пишат стихове за медитацията (мисловното упражнение по чигун).
Да се знае порядъкът в Природата...
вторник, 22 септември 2009 г.
китайска история за прераждането
В миналото в Китай една жена много искала да има дете, но все не можела да забременее. Къде ли не ходела по разни астролози и ясновидци, но те все й казвали, че няма да има деца. Накрая намерила един астролог, който й рекъл: „Ще имаш деца ако отидеш в будистки храм и там се срещнеш със стар монах. Поговори и се погрижи за него. И после чакай и ще видиш. Тя отишла и така и станало...
Върнала се у дома и не след дълго забременяла. Родила дете. Отишла да благодари на астролога, а той й отговорил: „Не благодари на мене, а на монаха”. Тогава тя отишла в храма, но не открила монаха. Казали й, че той вече е напуснал този свят. Оказало се, че в същия ден и час, в който тя родила детето си, точно тогава той починал. Явно, че той се преродил в нейното дете. Казал си: „Ето, аз съм вече стар, скоро ще умра, а тази жена е добра и грижовна. Ако се преродя в нейно дете, тя пак ще се грижи за мен и това ще бъде добре за моята съдба и по-нататъшното ми развитие.”
петък, 18 септември 2009 г.
Храненето през есента
В китайската наука за храненето смяната на годишните сезони представлява важен фактор, който е в пряка зависимост с нашето здраве.
Когато знаем как да адаптираме организма според промените в различните климатични условия (температура, влага и др.), според протичането на енергийните закономерности на сезоните и природните цикличнoсти, тогава ще можем да поддържаме едно сравнително добро здравословно състояние.
Разбира се, храненето е само част от цялостния подход към здравето. Защото за да бъдем здрави, трябва да си набавяме енергия не само по външни начини като хранене и билки, но също и с вътрешно трениране и набиране на жизнената енергия (например чрез трениране на чигун).
Есенният сезон може да се раздели на 2 основни периода: 1. ранна есен (или циганско лято), когато от топло лятно време се преминава към захлаждане на температурите; 2. късна есен, която представлява процес на подготовка към зимата и се характеризира със силно застудияване на времето.
Периодът на късното лято и ранната есен (септември и началото на октомври) е изключително важен за храносмилателната ни система. Според чигун и китайската медицина това е времето, през което стомахът и далакът се нуждаят от специални грижи и внимание. Дори и при най-леките захлаждания може лесно да се простудим и да разстроим функциите на тези два органа.
При поемането на студени течности, а също и прекаляването с храни, които притежават студена Ин енергия или сурови храни, се стига до нахлуване на студ в стомаха и отслабване на енергията на далака. Това може да бъде предизвикано и от недостатъчно обличане с по-топли дрехи през есента, когато постепенно и често незабелязано температурите се понижават и времето застудиява. Всичко това води до стомашно-чревни разстройства, гастрит, ентероколит и други болести и неразположения.
По принцип стомахът обича да му е топло и ако го изложим на изстиване и студени храни и напитки, се нарушават неговите функции. Това води до болки и подуване на стомаха и корема, задържане на храна и др. дисфункции на храносмилателната система.
Същевременно, при нахлуването на студ в далака поради простудяване на организма и неправилно хранене, се изхабява янската енергия на далака. При недостиг на Ян и на топлина, енергията на далака вместо да се движи нагоре и да помага на стомаха в процеса на храносмилане, тя започва да се движи надолу, което води до разстройство, изпадане на някои органи, изхабяване и недостиг на жизнена енергия и обедняване на компоненти в кръвта.
Ето защо през есенния сезон особено важно е да тонизираме храносмилателната система с топли и укрепващи храни, които са предимно със сладък и ароматен вкус и директно благоприятстват далака и стомаха. Това са моркови, тиква, кестени, зърнени храни, броколи, карфиол, авокадо, круши, ябълки, грозде, банани, мушмули, мед.
Особено полезно и стимулиращо въздействие оказват различните видове каши и супи, приготвени от зърнени храни: оризова каша, каша от овесени ядки, белено просо, елда, царевична каша и др. Всички знаем, че оризовата супа или каша лекува стомаха и помага при разстройство. Овесените ядки и елдата укрепват янската енергия на далака, а просото и царевичната каша регулират храносмилането и тонизират и прочистват кръвта.
Китайците са си изградили много полезен навик: почти всеки ден използват в храната си най-различни каши. Статистиката показва, че в Китай процентът на страдащите от язва и стомашно-чревни заболявания е много по-нисък в сравнение с този при другите народи. Това се дължи именно благодарение на правилните хранителни навици на китайците, които освен другите разнообразни храни и балансиран начин на приготвянето им, включват и честата употреба на топли каши и супи.
Кашите са лека по форма храна, хем лесна за смилане, хем благоприятна за стомаха и далака.
Периодът на златната и късната есен (октомври - началото на ноември) е време за тонизиране на организма и подготовка за зимата. Трябва да укрепим защитните ни сили, за да може да се предпазим от есенните грипни епидемии, настинки и вируси, които се опитват да ни атакуват.
Белите дробове са най-пряко свързани с външната среда чрез носа и дихателните пътища. Това означава, че те са лесно уязвими от външни патогенни фактори - студ, вятър, вируси... Затова не случайно в китайската медицина наричат белите дробове "нежен орган".
За да засилим функциите на белите дробове се използват храни с остър и пикантен вкус, такива като лук, чесън, ряпа, репички, чушки и др., а също и билки с тонизиращо и общоукрепващо действие, които влизат в меридианите на белите дробове и далака - корен от женшен, корен от клинавиче, плод от мерджан, хинап (жожоба), кедрови ядки, кестени и др.
Важно е да се обръща внимание и на есенния климат. Ако времето е сухо, тогава организмът трябва да се овлажнява с храни, които създават течности. Белите дробове обичат да се овлажняват с ряпа, моркови, тиква, гъби (особено китайски гъби "бели ушички" и праханка), сусам, тахан, орехи, соеви продукти, бял боб, хинап (жожоба), банани. Ако пък времето е влажно и често вали дъжд, тогава можем да се регулираме с повече пикантни подправки и храни с остър и лют вкус, да наблегнем на различните видове ядки, на лука и чесъна.
Ани
Есенното равноденствие
Тази година есенното равноденствие настъпва на 23 септември в 0 часа и 18 минути.
Винаги 2-3 дена преди и след есенното равноденствие, както и по време на него, енергията в природата е много силна. Това не е случайно, а е свързано с природните цикли. По време на есенното равноденствие дните са равни на нощта. Т.е. Ин и Ян в природата и вътре в човека се уравновесяват. Постига се хармония на енергията в Космоса. Това е важен период за набиране на чиста енергия от природата и за хармонизиране на вътрешните компоненти в организма с тези от природата. Затова сега е особено полезно да тренираме мисловното упражнение (медитацията) по чигун.
Според древните мъдреци в Китай, есенното равноденствие е един от 8-те важни дни в годината, които са изключително благоприятни за набиране на енергия от природата и за качествено култивиране на енергията в организма.
Ани
неделя, 6 септември 2009 г.
четвъртък, 27 август 2009 г.
Пълна зала със злато и нефрит
петък, 7 август 2009 г.
Чигун и китайска медицина: емоции и здраве
изказване по време на 12-та конференция по чигун
В даоизма съществува теория за пречките по пътя на духовното усъвършенстване. Става въпрос за 50 застави, които възпрепятстват пътя по Голямото Дао, истинският път на развитие.
Една от най-опасните застави е Заставата на илюзиите 幻景关. Голямото Дао по принцип няма форми, няма чудни явления, не съдържа чудеса. И затова древните мъдреци казват, че ако трениращите вземат илюзиите за истина, то тогава култивирането ще бъде изкривено и човек не ще може да постигне Голямото Дао.
В древнокитайската книга „Трактат за преминаване на духовните застави” 通关文 пише: „Култивирането на живота и характера е един естествен път, нормално и истинско Дао. Без странности, без натиск и сила. Нещата стават от само себе си; естествено, естествено и много спокойно и нормално.” Ала тъй като хората са склонни към търсене на чудеса и сензации, понеже с тях сякаш живота е по-интересен и специален, та естествените явления често ги разбираме неестествено.
Например, случва се понякога да усетим, че душата ни напуска тялото, че летим из космоса. Това може да е както истина, така и илюзия, халюцинация.
Илюзорното явление за напускане на душата от тялото се обяснява много подробно в системата чигун и в китайската медицина. Причината се състои в натрупването на патогени в меридиана на черния дроб.
Според китайската медицина в човешкия организъм пребивават няколко вида духове (души), които притежават различен характер и свойства. Черният дроб отговаря за духа хун 魂. По природа той е с Ян енергия. Духът хун оказва влияние в способността ни да планираме живота си и да усещаме коя е правилната посока.
Тъй като духът хун е тясно зависим от състоянието на черния дроб, ако кръвта и енергията в този орган са слаби и недостатъчни, то и духът хун става нестабилен и слаб. Такъв човек започва да живее безцелно и несъзнателно, липсва му ясен път в живота.
Когато в черния дроб има достатъчно енергия и кръв, тогава духът хун е спокоен и стои кротко в тялото. Има ли недостиг на кръв в черния дроб, духът хун се чувства некомфортно „у дома си” (в черния дроб), напуска тялото и тръгва да се скита. Причината е, че ако кръвта в черния дроб е много изтощена и в недостиг, тогава в меридиана на черния дроб се образува вътрешен патогенен огън (горещина). Кръвта е Ин, а огънят е Ян. Ин е в недостиг и Ян заема мястото на Ин. Представете си го така: черният дроб е дърво, а огънят го подпалва. Естествено е, че при такъв пожар всички птички ще излетят от дървото. По същия начин и духът хун бяга от дома си и напуска тялото.
В китайската медицина това състояние се нарича „Синдром на напускане на духа хун” (ли хун джън) 离魂证. Тялото и духът хун се разделят. При този синдром се наблюдават безсъние и виждане на предмети и явления с вътрешна сензорика. Ясновидство, което е временно и след определен период спира, защото човек няма достатъчно енергия, за да го поддържа и развива.
Важно е да се отбележи, че този синдром се различава от истинското ясновидство и от случаите на напускане на душата от тялото. При трениране на чигун, йога и други методи за култивиране на енергията, кръвта и енергията са достатъчни и силни. Ето защо при практикуващите чигун духът в тялото е здрав и стабилен. Осъществява се естествено отваряне на връзките между човека и природата и той започва свободно да възприема информация от околната среда и космоса.
В китайската медицина има един известен принцип: нещата първо се случват на физическо ниво, а после – на психическо. Разбира се, може да бъде и обратното: емоционалните дисбаланси да предизвикат проблеми на физическо ниво. Както и да погледнем на този въпрос, при всички случаи основна цел е да се постигне и поддържа хармония във всичко.
Нека разгледаме някои емоционално-психически състояния от гледна точка на чигун и китайската медицина:
Раздразнителността често се причинява от недостиг на енергия и кръв. На китайски език думата „раздразнителност” се пише с йероглифът „фан” 烦, който се състои от две части: от йероглифите „огън” и „недостиг”. С други думи, раздразнителността се появява когато в организма се образува вътрешен огън поради недостиг на енергия и телесни течности.
Хората, които често си клатят краката несъзнателно, имат вътрешна нестабилност, породена от недостиг на чи. Това води до отслабване на съзнанието и човек става раздразнителен и неспокоен, лесно губи и търпи неуспехи. Такива хора не могат да си намерят място у дома, все се движат, ходят насам–натам, дразнят се и от най-малките неща.
Някои деца са доста немирни и палави. Често причината за това състояние се крие в системното пиене на студена вода. Вместо да пият топла вода или чай, те се наливат със студени и ледени течности. С времето това води до натрупване на патогенен студ в стомаха, а по-късно този студ се разпространява и в бъбреците. Патогенният студ в бъбреците предизвиква покачване на горещина в горната част на тялото. Стига се до вътрешен дисбаланс: в горната част на организма има много горещина, а в долната част – патогенен студ. В резултат на това, децата стават немирни и не могат да се концентрират лесно. А това ще окаже влияние и върху учението им. Тогава как да се справим с положението? Отговорът е: давайте на децата топла вода! Ако още от малки ги подложим на студени течности, тогава ще нарушим храносмилането им.
Епилепсия. Според китайската медицина още в древния китайски трактат „Хуанди Нейдзин” се отбелязва, че ако по време на бременност майката получи силна внезапна уплаха, това може сериозно да разстрои и дисбалансира всички енергийни меридиани и органи на бебето. В последствие това често води до развиване на епилепсия. Такива деца се раждат по-слаби – енергийно, психически и физически. По-късно, по време на пубертета, когато половите органи и бъбречната енергия се развиват по-бързо, именно тогава най-често започват да се наблюдават признаците на епилепсия.
Ето защо е изключително важно бременните жени да се пазят от силен шок и стресови състояния. Ако по време на бременността получат много неприятни новини, трябва да се стремят да запазват вътрешната си стабилност и психическа хармония.
Маниакални състояния. При маниите се наблюдава нестабилност на духа. Причината за това е в натрупването на вътрешен патогенен огън, който атакува сърцето. Сърцето е тясно свързано с много видове емоции и чувства. Според принципите на китайската медицина, сърцето отговаря за духа шън 神, съзнанието и разумната воля на човека. При патологични нарушения в сърцето, когато се натрупва много вътрешна горещина и патогенен огън, мислите и действията на човек стават нестабилни и клонят към крайности и илюзии. Например, човек започва да смята себе си за много велик и възвишен, че е постигнал високо ниво на развитие; че е светец, Исус Христос, Буда; че е по-висш от другите.
Друга характерна черта на натрупване на патогенен огън в сърцето е псуването. То също представлява вътрешна нестабилност и проява на сихическа нестабилност.
Депресия. При нея е характерно, че човек не иска да вижда други хора, не иска да вижда светлина. На депресираните им е неприятно да наблюдават огън, слънце, светлина – това ги дразни. Предпочитат да си затворят очите, да не виждат нещата наоколо. Друга интересна особеност е, че депресираните хора много лесно се плашат и дразнят от най-елементарни звуци и шумове. Искат тишина. Сърцето им подскача от звуците. Много лесно се шокират и получават сърцебиене.
Особено характерен дразнител при депресия са звуците на дърво (например чукане по маса, скърцане на врата и др.). Тези звуци съответстват на елемента дърво. Според теорията на взаимодействие между петте елемента, Дървото контролира и разрушава Земята.
Основни причини за депресията са блокирането на енергия в черния дроб (елемент Дърво) и недостиг на енергия в далака и стомаха (елемент Земя). Енергийните и физическите блокажи в тялото водят до емоционални блокажи и психическа слабост. Затова и под влиянието на депресия хората спускат пердета, не искат да виждат никого и се затварят емоционално. Очите сякаш не виждат. Погледът е затъпен и вял, няма дух в очите. Пълен блокаж.
Важно е да се отбележи, че редовното недоспиване и безсънието също след време могат да предизвикат депресия.
При депресията е най-подходящо да се прави бързо ходене или бягане. Да се практикува спорт, при който задния среден меридиан ду май се активизира. Този меридиан отговаря за Ян енергията и управлява всички янски енергийни меридиани и канали в тялото. Когато отпушим и активизираме потока на чи по меридиана ду май, тогава ще се справим и с депресията.
Обидчивостта и гневът показват, че има много патогенна горещина в черния дроб. Това от своя страна пък води до проблеми със стомаха и далака. Тук отново имаме схемата от цикъла на разрушаване на елементите: Дървото (черния дроб) разрушава Земята (стомах и далак). Разгневи ли се човек и не може да яде – или губи апетит, или поетата храна не се смила правилно. В следствие, обидчивостта и гневът често водят и до запек. Това е така, защото в състоянието на гняв, стомахът и червата блокират.
В китайската медицина и чигун-терапията се търси първо да се стабилизира физическото здраве и вътрешната енергия, а те от своя страна стимулират укрепването и балансирането на психиката и емоциите. Когато енергията на вътрешните органи е силна, тогава духът ще е ясен и силен и няма да се стига до психически проблеми.
Ани Пешева
Академия Ханлин
7 август - Начало на есента
На 7 август започва есента според китайския календар. Настъпва 15-дневният слънчев сезон "НАЧАЛО НА ЕСЕНТА". Природата е пълна с енергия. Ето защо е изключително благоприятно да се прави повече медитация именно през тези няколко дни.
неделя, 2 август 2009 г.
Снимки от конференцията по чигун
В средата на юли, тази година, организирахме 12-та конференция по чигун "ЧОВЕК - ЗЕМЯ - КОСМОС" в Студенец,Родопите. Присъстваха над 230 души и беше чудесно събитие за всички.
Ето линк към снимки от конференцията:
http://picasaweb.google.com/hanlin88/12thQigongConference?feat=directlink#
12th Qigong Conference |
Ани
четвъртък, 30 юли 2009 г.
Старец мести предмети с енергия
Днес един приятел ми изпрати интересно видео за китаец, който мести предмети от разстояние. Ето линк към него:
http://www.youtube.com/watch?v=jwnF_3ovmaw
Гледах го няколко пъти... Човекът се казва Чю Фуи от китайската провинция Съчуан. На 84 години е. Твърди, че използва и насочва вътрешната си енергия и я изпраща към външни предмети. Казва, че не е светец, а просто всички умения се дължат на вътрешната му сила и енергия и на много практика и тренировки.
Разрових се из китайския гугъл и открих, че всичко е измама. Журналисти от китайския тв канал CCTV-10 са ходили при него за повтаряне на демонстрацията. Всички "чудеса" по преместването на предмети и чупенето им се дължат на специалната маса. В нея е вграден механизъм с вибрации за разклащане на предметите. В червената кърпа, с която покриват стъклото, имало два метални кръга, които при вибрациите на масата чупели стъклото. Когато журналистите използвали друга, тяхна кърпа, номерът не минавал... А местенето на водата се дължи на поставен магнит в легена и под масата. Когато сменили легена с друг, номерът не се получавал.
Това е то! Има истински майстори, но има и фалшиви. Измамни случки и номера като този не бива да обезкуражават трениращите. Енергийното пренасяне и трансформиране на предмети е доказан факт. Истинските и сериозните майстори по чигун и йога, които качествено са развили вътрешната си енергия, притежават най-различни енергийни способности и в това няма нищо чудно.
Ани