четвъртък, 25 февруари 2010 г.
Как белите дробове влияят върху кожата
Тези дни моята добра приятелка Катя Желева публикува в блога си интересна статия относно взаимодействието между белите дробове и кожата според китайската медицина и учението за 5-те елемента. В статията ще откриете полезни съвети как да поддържаме здрава кожа и здрави бели дробове, как да развиваме цялостен подход към здравето. Ето връзка към статията:
http://kate-mj.blogspot.com/2010/02/blog-post_23.html
Ани
Сподели във Facebook
неделя, 21 февруари 2010 г.
Изображение на Джуан Дзъ с много енергия
Това е едно от най-хубавите изображения на древнокитайския философ Джуан Дзъ, която съм виждала. Снимката е от 2000 г., когато с приятели посетихме Парка на царство Чу (磨山楚城) в гр. Ухан, Китай. В залата бяха изложени две восъчни фигури - едната на Лао Дзъ, а другата - на Джуан Дзъ. От тях се усещаше силна енергия на един метър разстояние.
Сподели във Facebook
вторник, 16 февруари 2010 г.
Щом не можеш...
Щом не можеш да бъдеш на хълм бор висок
ти бъди дребен храст, но бъди
най-прекрасният храст край пенлив водоскок
и на бора недей се сърди.
Щом не можеш да бъдеш и храст,
ти трева покрай пътя стани мълчешката;
вместо щука бъди малък клен,
но това да е кленът-мечта на реката.
Няма как да сме все капитани,
моряци да станем, пак нужни сме значи.
Има труд за титани и труд за слабаци.
Просто всеки си има задачи.
Щом не си пътят царски, пътека стани,
щом не си слънце, бъди пък звезда.
Просто своята собствена цел постигни
и така ще оставиш следа!
-- Дъглас Мълок
Сподели във Facebook
петък, 12 февруари 2010 г.
10 съвета за бременността
1. Според китайската медицина лимоните са много подходящи по време на бременност. На изток е широко известно, че лимоните предпазват от аборт и успокояват фетуса. Може да си приготвите напитка с лимон: една бутилка минерална вода (1.5 л) с един прясно изцеден лимонов сок + малко морска сол (1/4 ч.л.). Предпазва от настинки, грип и инфекции, кашлица, болно гърло и т.н.
2. Хранете се колкото се може по-разнообразно - с различни плодове и зеленчуци.
3. Повечето билки са забранени по време на бремеността.
4. Забранени са такива храни като сурова риба (например под формата на суши), необработени яйца (рохки яйца) и непреработени млечни продукти (например сирена като Камембер, Бри, Моцарела и др.). Ако посещавате китайски ресторанти, предупреждавайте готвачите/сервитьорите, че не искате да слагат в ястията ви подправката вейдзин (мононатриев глутамат MSG), защото тя не е полезна по време на бременността. Освен това, избягвайте и гъби "черни ушички" (черни китайски гъби) и "бели ушички" (бели китайски гъби тремела). Не бива да се ядат и бамбукови стръкчета.
5. Зелен чай не се пие по време на бременност. Въпреки, че е много полезен, зеленият чай извлича фолиевата киселина от организма, а тя е много важна за развитието на фетуса. Затова по-добре не пийте зелен чай или ако много го обичате, може 1-2 пъти на месец. Същото се отнася за черния чай, кафето, кока колата и други газирани напитки.
6. Не пийте студена вода, особено с лед или взета директно от хладилника. Най-добре е да е леко затоплена. Гледайте да пиете достатъчно количество вода, за да се избегне дехидратацията. Организмът се нуждае от повече течности през бременността.
7. Избягвайте дълги разговори по мобилния телефон, защото това вреди на развитието на бебето.
8. Не ползвайте ароматни пръчици, парфюми и ароматни масла по време на бременността. Чела съм в китайски източници разни истории от древността как завистливите жени подарявали ароматни пръчици, например с тамян, за да предизвикат спонтанен аборт у бременните. Ето защо трябва да сте по-внимателни с ароматите и парфюмите. По-добре без тях, особено в първите няколко месеца на бременността.
9. Акупресура и иглотерапия са забранени по време на бременност. Масаж може, но да се прави съвсем леко, повърхностно и внимателно. Точков масаж не се прилага. Някои от енергийните точки по меридианите са забранени в различни месеци от бременността. За повече информация вижте книгата на Ван Циенцюн "36 точки за здраве".
10. Психически гледайте да сте максимално спокойни и в добро разположение на духа. Това е едно от най-важните неща. Спокойствието е стабилност и помага за правилното развитие на бебето. Нормално е от време на време да се появяват различни емоции, но се стремете бързо да си възвръщате хармонията. Най-важното е винаги да сте спокойни и щастливи.
Лека и щастлива бременност!
четвъртък, 11 февруари 2010 г.
Хану Манинен и звездата Прогрес
Хану Манинен е известен финландски спортист по северна комбинация.
Докато гледах едно състезание по северна комбинация по Евроспорт миналата година, спортните коментатори често споменаваха името му - "Хану Манинен...Хану Манинен...", което на мен ми звучеше като "Хануман" - един от най-популярните божества в хиндуисткия пантеон, могъщ герой и последовател на бог Рама.
Хану Манинен е роден на 17 април 1978. Според китайската астрология той е роден в деня на Земния Петел (дзи юй 己酉) и има рядко-срещаната звезда Прогрес. За хората, родени в деня на Земния Петел, тази звезда показва голям прогрес в работата - те може да започват от обикновено ниво, но незабележимо за другите много бързо се развиват и постигат голям успех на края.
Зимният спорт северна комбинация се състои от две дисциплини - ски скокове и ски бягане. Интересно е да се види как звездата Прогрес се проявява при Хану Манинен: в първата част от състезанието, по време на ски скоковете, резултатите му не са най-добри, но после, по време на ски бягането, Хану Манинен много бързо идва отзад, стремително изпреварва останалите скиори и често става първи на финала. Това е звездата Прогрес в действие.
Нека пожелаем на Хану Манинен отлични резултати и медали на Зимните олимпийски игри във Ванкувър!
Ани Пешева
понеделник, 1 февруари 2010 г.
Ли чун - Начало на пролетта
Според китайския лунно-слънчев календар на 4 февруари започва 15-дневният слънчев сезон "НАЧАЛО НА ПРОЛЕТТА" (Ли чун 立春). Слънцето се намира на 315° по еклиптиката. От тази дата вече в природата въздейства елементът Дърво.
Пролетта започва отвътре - навън може още да е студено времето, но въздухът става все по-пролетен, животът се раздвижва... В миналото в Китай са отдавали много важно значение на деня на "НАЧАЛО НА ПРОЛЕТТА" (обикновено всяка година се пада на 4-ти или 5-ти февруари). Даосите и практикуващите чигун знаят, че дните около тази дата са изключително полезни за повече медитация и набиране на чиста енергия от природата. Сега енергията в природата и вътре в тялото се увеличава и става по-интензивна.
Много специалисти по китайска астрология отбелязват датата на "НАЧАЛО НА ПРОЛЕТТА" като първия ден на Китайската нова година. Това е защото се съобразяват със слънчевия китайски календар.
Пролетта започва отвътре - навън може още да е студено времето, но въздухът става все по-пролетен, животът се раздвижва... В миналото в Китай са отдавали много важно значение на деня на "НАЧАЛО НА ПРОЛЕТТА" (обикновено всяка година се пада на 4-ти или 5-ти февруари). Даосите и практикуващите чигун знаят, че дните около тази дата са изключително полезни за повече медитация и набиране на чиста енергия от природата. Сега енергията в природата и вътре в тялото се увеличава и става по-интензивна.
Много специалисти по китайска астрология отбелязват датата на "НАЧАЛО НА ПРОЛЕТТА" като първия ден на Китайската нова година. Това е защото се съобразяват със слънчевия китайски календар.
Абонамент за:
Публикации (Atom)