изказване по време на 12-та конференция по чигун
В даоизма съществува теория за пречките по пътя на духовното усъвършенстване. Става въпрос за 50 застави, които възпрепятстват пътя по Голямото Дао, истинският път на развитие.
Една от най-опасните застави е Заставата на илюзиите 幻景关. Голямото Дао по принцип няма форми, няма чудни явления, не съдържа чудеса. И затова древните мъдреци казват, че ако трениращите вземат илюзиите за истина, то тогава култивирането ще бъде изкривено и човек не ще може да постигне Голямото Дао.
В древнокитайската книга „Трактат за преминаване на духовните застави” 通关文 пише: „Култивирането на живота и характера е един естествен път, нормално и истинско Дао. Без странности, без натиск и сила. Нещата стават от само себе си; естествено, естествено и много спокойно и нормално.” Ала тъй като хората са склонни към търсене на чудеса и сензации, понеже с тях сякаш живота е по-интересен и специален, та естествените явления често ги разбираме неестествено.
Например, случва се понякога да усетим, че душата ни напуска тялото, че летим из космоса. Това може да е както истина, така и илюзия, халюцинация.
Илюзорното явление за напускане на душата от тялото се обяснява много подробно в системата чигун и в китайската медицина. Причината се състои в натрупването на патогени в меридиана на черния дроб.
Според китайската медицина в човешкия организъм пребивават няколко вида духове (души), които притежават различен характер и свойства. Черният дроб отговаря за духа хун 魂. По природа той е с Ян енергия. Духът хун оказва влияние в способността ни да планираме живота си и да усещаме коя е правилната посока.
Тъй като духът хун е тясно зависим от състоянието на черния дроб, ако кръвта и енергията в този орган са слаби и недостатъчни, то и духът хун става нестабилен и слаб. Такъв човек започва да живее безцелно и несъзнателно, липсва му ясен път в живота.
Когато в черния дроб има достатъчно енергия и кръв, тогава духът хун е спокоен и стои кротко в тялото. Има ли недостиг на кръв в черния дроб, духът хун се чувства некомфортно „у дома си” (в черния дроб), напуска тялото и тръгва да се скита. Причината е, че ако кръвта в черния дроб е много изтощена и в недостиг, тогава в меридиана на черния дроб се образува вътрешен патогенен огън (горещина). Кръвта е Ин, а огънят е Ян. Ин е в недостиг и Ян заема мястото на Ин. Представете си го така: черният дроб е дърво, а огънят го подпалва. Естествено е, че при такъв пожар всички птички ще излетят от дървото. По същия начин и духът хун бяга от дома си и напуска тялото.
В китайската медицина това състояние се нарича „Синдром на напускане на духа хун” (ли хун джън) 离魂证. Тялото и духът хун се разделят. При този синдром се наблюдават безсъние и виждане на предмети и явления с вътрешна сензорика. Ясновидство, което е временно и след определен период спира, защото човек няма достатъчно енергия, за да го поддържа и развива.
Важно е да се отбележи, че този синдром се различава от истинското ясновидство и от случаите на напускане на душата от тялото. При трениране на чигун, йога и други методи за култивиране на енергията, кръвта и енергията са достатъчни и силни. Ето защо при практикуващите чигун духът в тялото е здрав и стабилен. Осъществява се естествено отваряне на връзките между човека и природата и той започва свободно да възприема информация от околната среда и космоса.
В китайската медицина има един известен принцип: нещата първо се случват на физическо ниво, а после – на психическо. Разбира се, може да бъде и обратното: емоционалните дисбаланси да предизвикат проблеми на физическо ниво. Както и да погледнем на този въпрос, при всички случаи основна цел е да се постигне и поддържа хармония във всичко.
Нека разгледаме някои емоционално-психически състояния от гледна точка на чигун и китайската медицина:
Раздразнителността често се причинява от недостиг на енергия и кръв. На китайски език думата „раздразнителност” се пише с йероглифът „фан” 烦, който се състои от две части: от йероглифите „огън” и „недостиг”. С други думи, раздразнителността се появява когато в организма се образува вътрешен огън поради недостиг на енергия и телесни течности.
Хората, които често си клатят краката несъзнателно, имат вътрешна нестабилност, породена от недостиг на чи. Това води до отслабване на съзнанието и човек става раздразнителен и неспокоен, лесно губи и търпи неуспехи. Такива хора не могат да си намерят място у дома, все се движат, ходят насам–натам, дразнят се и от най-малките неща.
Някои деца са доста немирни и палави. Често причината за това състояние се крие в системното пиене на студена вода. Вместо да пият топла вода или чай, те се наливат със студени и ледени течности. С времето това води до натрупване на патогенен студ в стомаха, а по-късно този студ се разпространява и в бъбреците. Патогенният студ в бъбреците предизвиква покачване на горещина в горната част на тялото. Стига се до вътрешен дисбаланс: в горната част на организма има много горещина, а в долната част – патогенен студ. В резултат на това, децата стават немирни и не могат да се концентрират лесно. А това ще окаже влияние и върху учението им. Тогава как да се справим с положението? Отговорът е: давайте на децата топла вода! Ако още от малки ги подложим на студени течности, тогава ще нарушим храносмилането им.
Епилепсия. Според китайската медицина още в древния китайски трактат „Хуанди Нейдзин” се отбелязва, че ако по време на бременност майката получи силна внезапна уплаха, това може сериозно да разстрои и дисбалансира всички енергийни меридиани и органи на бебето. В последствие това често води до развиване на епилепсия. Такива деца се раждат по-слаби – енергийно, психически и физически. По-късно, по време на пубертета, когато половите органи и бъбречната енергия се развиват по-бързо, именно тогава най-често започват да се наблюдават признаците на епилепсия.
Ето защо е изключително важно бременните жени да се пазят от силен шок и стресови състояния. Ако по време на бременността получат много неприятни новини, трябва да се стремят да запазват вътрешната си стабилност и психическа хармония.
Маниакални състояния. При маниите се наблюдава нестабилност на духа. Причината за това е в натрупването на вътрешен патогенен огън, който атакува сърцето. Сърцето е тясно свързано с много видове емоции и чувства. Според принципите на китайската медицина, сърцето отговаря за духа шън 神, съзнанието и разумната воля на човека. При патологични нарушения в сърцето, когато се натрупва много вътрешна горещина и патогенен огън, мислите и действията на човек стават нестабилни и клонят към крайности и илюзии. Например, човек започва да смята себе си за много велик и възвишен, че е постигнал високо ниво на развитие; че е светец, Исус Христос, Буда; че е по-висш от другите.
Друга характерна черта на натрупване на патогенен огън в сърцето е псуването. То също представлява вътрешна нестабилност и проява на сихическа нестабилност.
Депресия. При нея е характерно, че човек не иска да вижда други хора, не иска да вижда светлина. На депресираните им е неприятно да наблюдават огън, слънце, светлина – това ги дразни. Предпочитат да си затворят очите, да не виждат нещата наоколо. Друга интересна особеност е, че депресираните хора много лесно се плашат и дразнят от най-елементарни звуци и шумове. Искат тишина. Сърцето им подскача от звуците. Много лесно се шокират и получават сърцебиене.
Особено характерен дразнител при депресия са звуците на дърво (например чукане по маса, скърцане на врата и др.). Тези звуци съответстват на елемента дърво. Според теорията на взаимодействие между петте елемента, Дървото контролира и разрушава Земята.
Основни причини за депресията са блокирането на енергия в черния дроб (елемент Дърво) и недостиг на енергия в далака и стомаха (елемент Земя). Енергийните и физическите блокажи в тялото водят до емоционални блокажи и психическа слабост. Затова и под влиянието на депресия хората спускат пердета, не искат да виждат никого и се затварят емоционално. Очите сякаш не виждат. Погледът е затъпен и вял, няма дух в очите. Пълен блокаж.
Важно е да се отбележи, че редовното недоспиване и безсънието също след време могат да предизвикат депресия.
При депресията е най-подходящо да се прави бързо ходене или бягане. Да се практикува спорт, при който задния среден меридиан ду май се активизира. Този меридиан отговаря за Ян енергията и управлява всички янски енергийни меридиани и канали в тялото. Когато отпушим и активизираме потока на чи по меридиана ду май, тогава ще се справим и с депресията.
Обидчивостта и гневът показват, че има много патогенна горещина в черния дроб. Това от своя страна пък води до проблеми със стомаха и далака. Тук отново имаме схемата от цикъла на разрушаване на елементите: Дървото (черния дроб) разрушава Земята (стомах и далак). Разгневи ли се човек и не може да яде – или губи апетит, или поетата храна не се смила правилно. В следствие, обидчивостта и гневът често водят и до запек. Това е така, защото в състоянието на гняв, стомахът и червата блокират.
В китайската медицина и чигун-терапията се търси първо да се стабилизира физическото здраве и вътрешната енергия, а те от своя страна стимулират укрепването и балансирането на психиката и емоциите. Когато енергията на вътрешните органи е силна, тогава духът ще е ясен и силен и няма да се стига до психически проблеми.
Ани Пешева
Академия Ханлин
много хубав сайт. Благодарение на усилията на миналото.
ОтговорИзтриванеsağlık Siteleri