събота, 31 октомври 2009 г.

24 стълба на слънчевите сезони



Наскоро в Пекин, близо до южната врата на Храма на Небето, бяха издигнати 24 стълба от бял камък, представляващи 24-те слънчеви сезона в китайския календар. Стълбовете са разделени на 4 групи по 6 стълба в съответствие с четирите годишни времена. Те представляват движението на Слънцето по небесната сфера от гледна точка на Земята. Всеки от 24-те слънчеви сезона заема по 15° от еклиптиката и се използват от китайския календар.

24-те слънчеви сезона се споменават за първи път в класическия трактат "Хуай Нан Дзъ", написан през 2 век пр.н.е., по времето на династия Хан в Китай.



Стълбът на слънчевия сезон "Начало на пролетта" Ли чун.


Ани Пешева

петък, 30 октомври 2009 г.

Нов филм за Шаолин с Джеки Чан



Тези дни в Китай започва снимането на нов филм за манастира Шаолин - "Новият Шаолин". В главните роли ще участват известните хонконгски актьори Джеки Чан и Анди Лау. Във филма ще има сцени, включващи 1000 истински биещи се шаолински монаси. Очаква се филмът да излезе на екраните в края на 2010 г.

Джеки Чан и игуменът на манастира Шаолин държат огромна ароматизираща пръчка в Манастира Шаолин, планината Суншан, Китай. 22.10.2009 г.

Chinadaily.com.cn

четвъртък, 29 октомври 2009 г.

Начало на зимата - ли дун

Настъпи най-точното и подходящо време в годината за тонизиране на организма - краят на есента и началото на зимата. Според чигун и китайската медицина, сега е моментът да взимаме храни и билки, които укрепват и тонизират енергията. Например - жен шен, корен от клинавиче (Астрагалус Мембранеоус, расте и в България), корен от салвия, плодчета от мерджан, сибирски женшен, корен от родиола и т.н. Но те трябва да се взимат по малко, да не се прекалява с тях, иначе ще се стигне до натрупване на вътрешна горещина в тялото.

На 7 ноември, китайския календар отбелязва настъпването на зимата. Тогава започва сезонът "НАЧАЛО НА ЗИМАТА" Ли дун 立冬 (в Китай годината се дели на 24 мини-сезона). На тази дата Слънцето се намира на 225° по еклиптиката.



В Китай казват, че денят, предшествуващ "Началото на зимата" (тази година това е 6 ноември) е дисхармоничен ден на сравнително по-рязка енергийна смяна от есен към зима и се смята за ден на раздяла, нестабилност, хаос и трудности. На този ден лесно стават катастрофи и инциденти, хората са психически неуравновесени, човек по-лесно се разболява, не е благоприятно на този ден да има полови контакти. Като цяло на 6 ноември трябва повече да внимаваме. Да се обличаме топло, да се пазим от настинки.

От друга страна, 7 ноември, в деня на НАЧАЛО НА ЗИМАТА, енергията в природата е много силна и е изключително полезен ден за медитация. Въобще 3 дена преди и след 7 ноември енергията в Пририодата се увеличава и активизира жизнените сили у човека. Важно е да се използва времето за повече медитация.

Традициите повеляват в деня на Началото на зимата да се ядат пелмени - едно от любимите ястия на всички китайци. Затова и съществува народния израз "В Началото на зимата да се тонизираме за зимата, да напълним празната уста" (ли дун бу дун, бу дзуей кон 立冬补冬,补嘴空).



Ето някои идеи за здравословен начин на живот през зимния период:

* През зимата се пазете от вятър и мъгла. В Китай има такъв израз:
"При вятър не се тренира,
при дъжд се тренира,
при мъгла не се тренира,
при сняг се тренира
."
Тук се има предвид хората, които тренират и правят упражнения сутрин рано навън в паркове и градини (това е доста разпространено в Китай). Мъглата носи мръсотии и вируси, а зимният вятър е студен и човек лесно настива от него. Но лекият дъжд и снегът са благотворни, защото са богати на аерони и освежават.

* През зимата кръвното леко се увеличава и болните от хипертония трябва да взимат повече предпазни мерки. Забелязано е, че през зимата се увеличават болестите на сърцето, мозъка и кръвоносните съдове. Редовното трениране на мисловното упражнение по чигун, както и честото използване на подходящи храни за регулиране на дейността на сърцето, кръвта и енергията, ще
помогнат да се поддържа баланс в тялото.

* Полезно е през зимата да се прави баня на стъпалата. В Китай съществува поговорка: "Ако през зимата се мият стъпалата с топла вода, тогава дантиен ще бъде също затоплен". Въобще, ако температурата на стъпалата е под 22 градуса, се нарушава цялото кръвообращение и човек усеща дискомфорт. Затова трябва да се носят топли обувки и често да се прави топла баня на стъпалата. Както казват китайците: "Богатите пият билкови тоници, а бедните - често си мият стъпалата" 富人吃补药,穷人常洗脚.

* Зимата е важен сезон за хората с наднормено тегло - сега е време да контролират количеството на храната. За тях е важно да взимат по-лека храна. Особено вечерно време да намалят обема на храната. Иначе, лесно ще се напълнее през студеното време.

* Тонизирането на организма през зимата е инвеститция в здравето. Особено подходяши са мерджан (лициум), китайски лимонник, салвия(градински чай), жен шен, корен от клинавиче. Но това не означава всеки ден да взимаме голямо количество от тези продукти (ще се претонизираме!). Най-добре е 1-2 пъти седмично.

* Гледането на цветя у дома през зимата е особено благотворно за психиката. Цветята превръщат зимата в "малка пролет" у дома.

* Настроението и психиката през следващата година зависят от това как сме регулирали емоциите си през зимата. Затова е изключително важно да се поддържа здрава психика, положителни мисли и добро настроение.


Ани Пешева
Академия Ханлин

неделя, 25 октомври 2009 г.

Император Йон Джън и астрологията



Император Йон Джън 雍正 (13.12.1678 – 8.10.1735) от династия Цин в Китай е имал голяма страст по отношение на китайската астрология (методът на 4-те стълба на съдбата) и гадаенето по Книгата на промените И Дзин.



Той често проверявал хороскопите по метода на 8-те йероглифа на неговите държавни чиновници и генерали. Анализирал какво е положението при техните индивидуални 10-годишни цикли и дали те са силна или слаба личност според хороскопа. Когато някой висш чиновник се разболеел, император Йон Джън правил астрологически изчисления, за да проследи как ще се развие болестта. Всички изчисления и хороскопи той извършвал сам.

Когато трябвало да вземе важно решение за назначаването на нови чиновници и генерали да отидат на важни мисии по различните краища на страната, той първо проверявал не техните заслуги, опитност и нива на познание, а се интересувал първо от техните 8 йероглифа (четирите стълба на съдбата): дали данните в хороскопите им са подходящи за дадената мисия, дали има наличие на стълкновение (опозиция)или съединение (съвпад) на знаци между техните хороскопи и географската посока на мисията; има ли знаци в астрологичните им карти, че въпросните личности могат да се разбунтуват срещу него; дали съществуват комбинации на знаци и хармонични аспекти между неговия хороскоп и този на чиновниците.

В историята на Китай по времето на всички династии в императорския двор е съществувал специален отдел на астролозите. Ала император Йон Джън е един от малкото императори, които лично са се занимавали с астрологични изследвания.

Император Йон Джън в даоски одежди (вдясно)


Annie Pecheva
Hanlin Academy

четвъртък, 8 октомври 2009 г.

Японски нокът - важна билка против грип



друго название: орлови нокти (трябва да се разграничава от друга билка - Астрагал - със същото название)
Научно название: Lonicera Japonica
Английско название: Honeysuckle
Китайско название: дзин ин хуа 金银花



Това е широкоизползвана билка в Китай за предпазване и лечение на грип и вируси.

Още преди 3000 години китайците са открили полезните й свойства. Научно доказано е, че японският нокът предпазва и лекува грип, пневмония, тумори, регулира кръвната захар, понижава телесната температура, опазва черния дроб, помага за отслабване. Лекува хроничен колит, остър нефрит, мастопатия, болести на горните дихателни пътища, болни сливици.

Японският нокът притежава сладък вкус и студена енергия. Влиза в меридианите на белите дробове и стомаха. Прочиства горещината и отровите, действа противомикробно и противовъзпалително.



Трактатът по фитотерапия „Шън нун бън цао дзин” я определя като висша и ценна билка.

В „Материя медика” китайският лекар Ли Шъджън пише: „Цветовете от нокът противодействат на всички отрови, затова могат да лекуват отравяния, разсейват застоя на кръв и активизират енергията и кръвта. Ако често се пие на запарка, може да излекува синдром на недостиг и да прогони патогенния вятър, а също и да удължи годините и живота”.

Прилага се като лекарство, чай, храна, напитка, козметичен продукт. Може да се приема често за предпазване от вируси и вредни бактерии.

Продава се в китайските магазини в сушен вид за чай.



А в Китай дори произвеждат готови напитки от японски нокът:




Дори правят лечебен оцет от японски нокът:



Едно от най-добрите качества вирее в околия Фънчю, провинция Хънан. Там се намира и най-голямата плантация на японски нокът в Китай и в света.



Ани Пешева
Академия Ханлин

сряда, 7 октомври 2009 г.

житен кръг във формата на Ин и Ян



Който е сътворил този Ин-Ян житен кръг на 07.07.2007 в Стантонбъри Хил, С. Съмърсет, Англия, вероятно знае китайски:

12-те орнамента около монадата Ин и Ян наподобяват китайския йероглиф "фън", който означава "изобилие".

Това да не би да е пожелание за богата реколта?!




събота, 3 октомври 2009 г.

Празникът на голямата луна



Днес е Празникът на средната есен (наричан още "Празникът на голямата луна" и "Лунният фестивал" - джун чю дзие 中秋节), широко честван в Китай и страните от Източна Азия. Той отбелязва пълнолунието, което се пада най-близко до есенното равноденствие и винаги се пада на 15 лунен ден, 8 лунен месец.

Според китайските традиции, на този ден е най-голямата и пълна луна през годината. Обаче, това схващане се дължи на чистото и ясно небе през есента в Китай, когато влажните частици във въздуха на лятото вече са изчезнали и сега луната изглежда много ясна и ярка.

Тук можете да прочетете повече информация за Празника на средната есен в Китай /на английски/:
Mid-Autumn Festival

В други части на света, специално това пълнолуние е познато като "Жътварска луна" (Harvest moon).

Често жътварската луна изглежда по-голяма и ярка или по-цветна от останалите пълнолуния. Тези ефекти са свързани със сезонните наклони на Земята. По-топлия цвят на луната малко след изгрева се дължи на лунната светлината, която минава през по-голямо количество атмосферни частици в сравнение с положението, когато луната е отгоре, високо на небосклона.

Според метода чигун, тези 1-2 дни около Празника на средната есен, както и всички останали пълнолуния и новолуния през годината, както и дните на перигей и апогей на луната, се смятат за много важно време за медитация и качествено набиране на енергия от природата.



Ани Пешева